Obdivuhodnou duchapřítomnost zachoval devítiletý Zdeněk Komorous ze staňkovské základní školy, když zachránil svou stejně starou spolužačku Kamilu, pod kterou se prolomil led.

Čtveřice spolužáků se v pondělí o polední přestávce vydala k malému jezírku v nedaleké ulici Elišky Krásnohorské, které žáci navštěvují i v rámci školních vycházek. Na místě dostali nešťastný nápad – vyzkoušet, jak je led pevný.

„Chtěl jsem se už vrátit na břeh, když jsem se otočil a viděl, že se Kamila propadla. Všichni jsme se hrozně vyděsili,“ popisuje devítiletý Zdeněk.

Zatímco jeho dva spolužáci se rozběhli zpět do školy pro pomoc, Zdeněk se rozhodl dívku, která do ledové vody zapadla po prsa, zachránit.

„Kleknul jsem si na led, podal jí ruce a pokoušel se ji vytáhnout, ale moc to klouzalo,“ říká chlapec. „Vůbec jsem se nebál, v tu chvíli mě ani nenapadlo, že bych se vlastně mohl propadnout taky. Kamila byla vyděšená, ale pak mi začala pomáhat a vytahovat nohy, takže jsme se nakonec vyškrábali na břeh,“ vypráví Zdeněk.

Obě děti se pak vrátily zpět do školy. Cestou se minuly s třídní učitelkou, kterou zburcovali jejich spolužáci a která se vydala s jednou z matek dětem na pomoc. U jezírka však učitelka nalezla jen jednu z bot, které Kamila ztratila.

„Krve by se v ní v tu chvíli nedořezal,“ říká zástupkyně ředitelky školy Hana Kozová. „V tom momentě se zase pohotově zachovaly ostatní děti, které se samy rozběhly k tůňce informovat učitelku, že se oba žáci už vrátili a jsou v pořádku.

Kamila se ve škole převlékla z promáčených šatů a na hasiče přivolané k jezírku už zbyla jenom záchrana její druhé boty.

Přestože je jezírko mělké a dívka zřejmě nebyla v ohrožení života, Zdeňkovi učitelé i spolužáci se shodují, že se chlapec zachoval statečně.

„Ve třídě mi teď pořád říkají hrdino,“ poznamenal chlapec. „I když spíš jenom tak ze srandy,“ dodal.

Zachránci se dostalo uznání

K jezírku, do kterého se třeťačka Kamila propadla, se školáci vydali během volné hodiny na oběd.

„Děti smějí chodit ven po dohodě s rodiči. Někdy mají žáci kolem oběda docela hodně volného času a zavírat je ve škole přeci nebudeme. Každé dítě však musí mít od rodičů písemný souhlas k opuštění školy,“ vysvětluje zástupkyně ředitelky Hana Kozová s tím, že třídní učitelka pokaždé děti důrazně upozorňuje na nebezpečí venku.

„Neustále žákům říkáme, aby si dávali pozor na silnici, na tenký led, na zledovatělý sníh, když se chtějí jít koulovat, a podobně. Varujeme je před každým volným dnem, před každými prázdninami,“ tvrdí Kozová s tím, že den po incidentu všichni učitelé školákům opět připomněli, jak se venku chovat a čemu se vyvarovat. „Ale děti zůstanou dětmi, s tím nic člověk nenadělá,“ dodává.

„Byla to hloupost,“ přiznává devítiletý Zdeněk s tím, že se rozhodně poučil a podobnou klukovinu už nikdy neudělá. „Rodiče měli velkou radost, že jsem pomohl kamarádce, a ani se na mě nezlobili za to, že jsem lezl na led,“ dodává.

Kozová připomíná, že ani maminka Kamily nezapomněla zachránci poděkovat. „To už dnes rodiče bohužel moc neumějí,“ poznamenává.

Uznání se ale malý hrdina dočkal i ve škole.

„Připravili jsme pro něj odměnu. Žáky normálně ohodnocujeme a odměňujeme až na konci školního roku a na Zdeňka letos určitě nezapomeneme, ale řekli jsme si, že takový čin musíme ocenit hned,“ vysvětlila zástupkyně s tím, že Zdeněk získal od školy jako dárek za chrabrost knihu kouzelnických triků.

„Kamila byla dlouho ve studené vodě, tak zůstala pro jistotu druhý den doma. Jinak je ale zcela v pořádku, a i když jsme chvíli byli všichni vyděšení, jsme rádi, že vše dobře dopadlo a nikomu se nic nestalo,“ zakončila Kozová.