Starosta sboru Jiří Poslední st. dosud uchovává stoletou matriku sboru, která bez úhony přetrvala od založení v roce 1912. „Je to unikát, který pečlivě ochraňujeme a nedáváme ho z ruky,“ upozorňuje starosta hasičů. Sbor má v současné době třicet pět členů, aktivních je však necelých deset.
„Bývaly doby, kdy jsme měli šedesát členů i dva manšafty, ale dnes už se do toho mladým nechce, ty zajímá spíš místní fotbal,“ říká Poslední s tím, že v kvíčovickém sboru nejsou ani žádné ženy.

„Například na okrskovou soutěž družstvo dohromady dáme, ale na ostatní soutěže si pak musíme půjčovat hasiče ze Srbic nebo Hlohovčic. V soutěžích se nám kdysi dařilo dobře, bývali jsme i na okrese, ale teď už moc ne, soutěžit s naší zásahovou mašinou proti těm sportovním také není to pravé,“ poznamenává starosta.

Kvíčovický sbor má k dispozici vybavený přívěs za auto s jednou stříkačkou PS 12, kterou používá při zásazích i soutěžích, automobil si však sbor musí pokaždé zajistit sám. Sbor vlastní zásahové obleky a hasičárnu nedaleko kulturního domu. „Obec nás, co se týče vybavení, skvěle podporuje, a kdykoliv přijdeme s nějakým požadavkem, obec nám vždy vyhoví,“ pochaluje si starosta. „My se pak obci snažíme pomáhat při brigádách, na to naštěstí nikdy není problém sehnat lidi, to se vždy domluvíme,“ dodává.

Kvíčovický sbor žádné zábavy či bály bohužel nepořádá, pouze pravidelně finančně přispívá na dětský den a masopust či staví májku.

Jako nejnáročnější výjezd kvíčovických hasičů popsal velitel požáry, kdy neznámý žhář zapálil několik stodol a stohů v okolí. „Bylo to velmi náročně, museli jsme navíc zasahovat ve velkých mrazech,“ říká starosta hasičů, jejichž účast na zásazích spočívá převážně v doplňování vody pro profesionální hasiče.

Sbor míval i Mladé hasiče, starosta Poslední v jejich obnovu však příliš nevěří. „Vedení Mladých hasičů zabere hodně času a bohužel nevím o nikom, kdo by ho obětoval. Chceme letos na dětském dni něco předvést, jestli by se nám nepodařilo nalákat nějaké mladé nástupce,“ doufá starosta.