Barokní sýpka v horšovskotýnském zámeckém parku v letošním roce slaví výročí 300 let, na vhodné využití však stále čeká.

Vloni ve městě vznikl spolek Sýpka 2014, jehož cílem je záchrana památky a její vhodné využití. Spolek chce v následujících týdnech jednat s horšovskotýnskými radními o tom, jak s objektem naložit.

„V tuto chvíli nejvíce řešíme zajištění nového měření rtuti v objektu," vysvětlil předseda spolku Karel Weber.

Existuje totiž obava, že je objekt zamořen škodlivou směsí látek na moření obilí. „Pokud by se v budoucnu měli v sýpce pohybovali lidé, je třeba vědět, že to není zdraví škodlivé," doplnil Weber.

Spolek chce tedy s radními jednat o možnosti využití grantu Nadace VIA na zajištění nového měření škodlivých látek a také o možné budoucí opravě střechy sýpky.

Radní města navíc odsouhlasili provedení statického průzkumu objektu a mykologického posouzení přístupných krovových konstrukcí.

„Výsledky bychom měli mít už za dva týdny na jednání rady města, kterého se zúčastní i spolek, a pak uvidíme, jak budeme postupovat dále. Konkrétní využití pro sýpku zatím není," podotkl starosta města Václav Mothejzík.

Sýpka, mohutná čtyřpatrová stavba a údajně jedna z největších barokních sýpek v západních Čechách, je v současné době v majetku města. Spolek by chtěl v ideálním případě dosáhnout toho, aby sýpka v budoucnu sloužila jako kulturní centrum, muzeum, galerie, kongresové centrum, chráněná dílna, kulturní kavárna, čítárna, studovna a podobně. U příležitosti letošního výročí by navíc spolek chtěl ke konci letních prázdnin uspořádat oslavu u budovy sýpky.