To je hlavní téma, které provází premiérovou výstavu mladé fotografky Marie Sikové v malé galerii ve vestibulu domažlické pobočky ČSOB.

Marie Siková se narodila v Domažlicích, je absolventkou bakalářského studia na vysoké škole. Fotografii se systematicky věnuje fotografii od roku 2011.

„Za tento časový úsek vytvořila nepřeberné množství záběrů v různých světelných podmínkách i v rozličných prostředích. Po celou dobu se zabývá snímáním přírody, detailů rostlin, ale i krajinou v různých ročních obdobích. Věnuje se také zátiší, kdy se již jedná o aranžovanou a pečlivě připravenou fotografii. Velmi ji fascinuje krajina cudně zahalená mlhou, kdy stromy, keře, suché trávy i domy jsou jen sotva patrné a divák si může motiv sám domyslet. Velmi zajímavé jsou pavučinami spoutané větvičky stromů, případně stébla trav obalená zářivými kapkami rosy,“ zmínil na vernisáži kurátor výstavy Václav Sika, emeritní vedoucí domažlické Galerie bratř Špillarů a otec mladé autorky.

Jelen obecný je topka v letošním čelním panelu, na kterém se prezentují ty nejlepší kusy. Během příprav chodili trofeje instalovat a poté si výsledek prohlédli.
FOTO: V Hubertusu budou do neděle k vidění stovky paroží

Spojovacím prvkem snímků z domažlické výstavy je voda. Na vystavených snímcích ji návštěvník uvidí v různých skupenstvích. „Ledovými krystaly obalené rostlinné úponky a listy navozují atmosféru Vánoc s jejich kouzlem i mystikou,“ upozornil Sika. V tvorbě autorky převládá barevná fotografie, ale nevyhýbá se ani fotografii černobílé.

„Její práce zaujmou diváka svojí čistotou a oproštěností od zbytečného balastu různých vedlejších doprovodných efektů. To není málo,“ hodnotil kurátor.

Expozice bude k vidění do konce června.

Marie Siková se zabývá sběratelstvím. V roce 2008 ji na prvním sklářském sympoziu v Domažlicích učarovala výroba vinutých perlí. Ve sklářské huti u Hluboké nad Vltavou navštívila sklářská sympozia, poprvé zde předvedla svoji sbírku vinutých perlí. Následně poskytla sbírku k nafotografování pro výstavu v Táboře. Kompletní sbírku vystavila v roce 2015 v Muzeu Chodska. Patří k největším soukromým sbírkám současných vinutých perlí v ČR, čítá několik set kusů.

Bengálští tygři z cirkusu Arlet.
Do Domažlic míří cirkus Arlet. Divákům ukáže i zlatého tygra