Co se v Bukovci v průběhu posledních let změnilo a zlepšilo?

Hodně se v posledních letech zvelebil náš kostel. Vloni nám také vyšla dotace na jednu cestu, kterou jsme opravili, a zrovna nedávno jsme zvelebili i místní hřbitov. Opravená hřbitovní zeď má novou šedobílou fasádu, márnice navíc dostala i nový krov a okna. Obojí bylo již dlouho v opravdu hrozném stavu. Dostali jsme na to sto tisíc z Programu stabilizace a obnovy venkova Plzeňského kraje a stejnou částkou jsme se podíleli my. Také jsme s žáky z horšovskotýnské školy domluvili výsadbu keřů a úpravu parčíků u kostela.

A jaké máte plány do budoucna?

Děláme na územním plánu, potřebovali bychom vyřešit problém se zastaralou kanalizací i s naším rybníčkem, který nám slouží jako jediná požární nádrž a který se nám trochu propadá, takže i ten by potřeboval opravu.

V obci je také budova, ve které dříve sídlila škola, nyní je však už nějakou dobu nevyužitá a řešíme co s ní. Zastupitelé navrhli udělat v ní byty, abychom do obce nalákali další obyvatele.

Také máme poblíž takový zanedbaný rybník u osady Korida, který dříve býval vyhlášeným koupalištěm. Dnes ho ale prakticky nikdo nevyužívá, protože tam není přítok. Toho koupaliště je podle mě také docela škoda. Možná by do budoucna stálo za to, zkusit ho nějak obnovit.

A do čeho se hodláte pustit někdy teď v blízké době?

Zažádali jsme ministerstvo pro místní rozvoj o dotaci 2 miliony 792 tisíc na vybudování nového dětského hřiště. To by mělo mít houpačky, dřevěné věže propojené mostkem, nějakou tu hrazdu, malou horolezeckou zeď a podobně. Rozhodli jsme se ale, že i když nám dotace nevyjde, hřiště stejně postavíme, jen těch hracích prvků bude o něco méně. Pro hřiště jsme vyhradili prostor u kostela, kde již je nějaké to posezení a velký krokodýl vyřezávaný ze dřeva.

Máte tedy v obci dost malých dětí? A obyvatel obecně?

Dětí tady v současné době máme docela dost, což je vždy jedině dobře a proto chceme, aby si měly kde hrát. Obec má v současné době devadesát devět obyvatel. Je tu však i řada lidí, kteří v obci bydlí, ale nemají tu trvalý pobyt, což je škoda.

Bohužel k tomu musím poznamenat, že místní lidé se moc dohromady nedávají. Je mi to samozřejmě líto, společně bychom toho mohli určitě pro obec udělat více. Z mladších lidí například někdo pracuje v Německu, další jezdí s kamionem, takže se společně prostě moc nescházejí. A starší lidé, kteří ten společenský život 'táhli', už mezi námi nejsou. Nezbývá než doufat, že se někdy v budoucnu podaří opět vztahy oživit.

A co třeba místní hasiči?

Sbor dobrovolných hasičů se nám v loňském roce bohužel rozpadl. Jeden čas se snažili trochu aktivněji zapojit, ale jinak se věnovali spíše jen hasičským závodům. Máme tu také TJ Dynamo Bukovec, u kterého bychom ocenili, kdyby se začalo více podílet na chodu obce.

Je u nás také rybářský spolek, který pořádá rybářské závody na místní nádrži, a za zmínku stojí možná i to, že jedna místní rodina má několik koní a pořádá zde tábory a víkendové akce s vyjížďkami na koních, což také hodně dětí rádo navštíví.

A je v Bukovci něco, na co jste vysloveně hrdá?

Asi ten náš kostel. Kdykoli k nám někdo přijde, tak ho náš kostel opravdu zaujme. Přijíždí si ho sem prohlížet žáci z okolí i skupiny z Prahy zavolají a mají zájem o jeho prohlídku.