Na setkání s ní přišlo výhradně ženské publikum. Jelikož se jednalo o příjemné posezení, nechyběla ani ochutnávka vína, která tak podtrhovala téma posledního románu Markéty Harasimové – Poháry touhy. Ty se totiž týkají především již zmíněného nápoje a vinařství. „Ke každému románu si dělám důkladnou rešerši. Tato však byla nejnáročnější. Pro játra,“ řekla se smíchem autorka.

„Nicméně zahrnovala i práci na vinicích. Vinobraní není jen o konzumaci, ale především o práci. Přátelé mi vysvětlovali různé pojmy, postupy, například zcelování vína, a dost často vše vyústilo do komických situací a vtipných poznámek, z nichž jsem některé použila i ve svém románu.“

Nicméně nezaměřuje se jen na čistě romantickou dějovou linii. Příběhy se snaží obohatit o detektivní zápletku, psychický problém hlavní hrdinky, popřípadě i o okultismus. Jedna z posluchaček se zeptala, zda se s ním autorka sama setkala. Svou odpovědí všechny překvapila.

„Moje matka po rozchodu s otcem projevila zájem o esoteriku, což dospělo k tomu, že se pokusila vyvolávat duchy. Bohužel úspěšně. Duch jí tvrdil, že zůstane sedm dní a po celou dobu se nám matka měnila před očima, slábla, v jednu chvíli si při návštěvě kostela ani neuvědomovala sama sebe, ani co říká. Sedmý den byla zralá na kapačku. Sama jsem po této zkušenosti s maminkou měla v jednom starém domě pocit, že tam je ještě někdo další. Slyšela jsem cizí řev a vůbec mi v tom stavení nebylo příjemně.“ Od té doby má k okultismu respekt.

Její tvorba se však v posledním roce odklonila k dětské knize. Nápad na knihu Z deníku kočičky Ťapičky nosila v hlavě dlouho. „Nechtěla jsem ale psát o dětech, proto jsem dětský svět vtěsnala do příběhů kočičky, která je shodou okolností podle mé vlastní Ťapičky.“ Zaměřila se ale i na interaktivnost knihy, rozvoj intelektu a morální ponaučení.

Markéta Harasimová je velice aktivní, činorodá autorka. Když nepíše své knihy, pracuje na televizním scénáři pro TV Prima, anebo na divadelní hře. Její dramatická prvotina je již na světě. Sama si v ní dokonce střihne malou roličku rozvedené učitelky Karly. Posluchačkám zároveň trochu přiblížila i tvůrčí proces. Postavy si „obsadí“ známými lidmi ze svého okolí, herci, anebo si ji nakreslí sama.

Podvečer s autorkou ženské publikum ocenilo. „Jsem za něj opravdu ráda, moc jsem si tu totiž u vás odpočinula,“ řekla jedna z nich. Jiné si dokonce pořídili některé z představených románů. Nakonec se autorka s návštěvnicemi ochotně vyfotila a rozdala pár autogramů.

Ilustrační foto
Silnice z Bělé do Čečína bude uzavřena do léta