VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Spisovatelka Marie Majtánová - Korandová dnes slaví životní jubileum

Bratislava, Domažlicko - Mnoho pozdravů a upřímné blahopřání posíláme z Domažlicka do Bratislavy, kde dlí žena, jíž k srdci přirostla nejen víska Stráž, ze které pocházela její babička, ale vlastně celé Domažlicko, neboť její dědeček byl z České Kubice.

4.2.2016
SDÍLEJ:

Marie Majtánová-Korandová tak, jak ji všichni známe.Foto: Deník/Milena Cibulková

Tou ženou je dnešní jubilantka, plzeňská rodačka Marie Korandová, provdaná Majtánová, která právě dovršila 80 let života.

Pro milovanou obec Stráž v roce 2001 sepsala historicko – společenskou monografii, která dostala název Stráž – nejmenší privilegovaná ves domažlických Chodů. Známá je její kniha Chodové v pověstech. Další své dílo Evropan z Domažlic věnovala významné domažlické osobnosti MUDr. Antonínu Steidlovi. Nelze nezmínit publikaci Zahrada pod kulatou věží, která je věnována krátkým povídkám z období národního obrození na Domažlicku.

Paní Majtánová píšící pod jménem Korandová má na svém kontě řadu publikací, jež se vztahují nejen k našemu regionu.

„Za svoji životní dráhu má na svém kontě 25 vydaných titulů, z toho některé pro děti i v jazyce slovenském. Je stále činná, aktuálně pracuje na další knize," uvedla Domažlickému deníku Vlasta Nosková, která je se spisovatelkou již 15 let v kontaktu a napomáhá při vydávání jejích knih.

Od ní jsme se dozvěděli, že spisovatelka ani nyní neodpočívá, naopak připravuje další novinky.

„Připraven je román Piruety na ostří nože, který pojednává o Josefu Blauovi, jenž žil v Nýrsku. Měl by se letos objevit na pultech knihkupců. V rukopisu je připraven i román Západočeské drama Josefa Kajetána – název napovídá, že je věnován J. K. Tylovi. Kdy se dostane ke čtenářům není jasné, neboť vydání zatím není finančně podpořeno," prozrazuje Nosková a dodává, že dosud nevyšel rukopis Dřevěný chlebíček od Čerchova, na který sice přispěli sponzoři již na přelomu roků 2012 a 2013, avšak vydavatel ho dosud nevydal.

„Připravena je i kniha s recepty používanými při obřadních slavnostech v západních Čechách. V současné době dokončuje paní Majtánová v Bratislavě rukopis o rodině zakladatele Škodových závodů v Plzni – o Ing. Emilu Škodovi," říká o neutuchajícím pracovním nasazení ženy, již osud zavál na Slovensko, a za své počiny obdržela v roce 2012 od Mezinárodního koordinačního výboru zahraničních Čechů cenu Významná česká žena ve světě.

„V současnosti paní Majtánové zdraví nedovolí přijet ani do Plzně ani na Chodsko, ale doufá a těší se, že cestu v průběhu roku uskuteční. Ráda bych jí za nás všechny, kteří ji máme rádi, i za její čtenáře pogratulovala a k životnímu jubileu popřála vše nejlepší, a hlavně hodně zdraví," zakončuje Nosková a naše redakce se k její gratulaci velice ráda připojuje.

Autor: Milena Cibulková

4.2.2016
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto HC Škoda Plzeň - HC Olomouc.

Facka na Hané. Mora zničila Škodovku pěti góly

Hráči Viktorky porazili v neděli doma 3:0 Zbrojovku Brno.
20

Série pokračuje. Viktoria porazila i Brno

Seniorská akademie přinese přednášky i kurz sebeobrany

Domažlice – Městská policie s Městskou radou seniorů připravují projekt Domažlická senior akademie.

Starostům se nevedlo, vyhrál jen jeden z nich

Plzeňský kraj – Kandidátka STAN na vítězné ANO nestačila ani tam, kde vládnou kandidáti.

Nádrže na domažlickém Cvičáku zachytí vodu v krajině

Domažlice – Nové vodní nádrže vzniknou v lokalitě bývalého vojenského cvičiště v prostoru nad baseballovým hřištěm.

Mladé voliče v rozhodování ovlivnil hlavně internet

Domažlice, Holýšov – Mezi voliči ve volebních místnostech byli i mladí lidé, kteří se stali prvovoliči.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení