Třebaže v současnosti žije u Bratislavy, s Domažlickem ji spojují geny i několik vydaných knih. Její dědeček pocházel z České Kubice, babička ze Stráže a do literární podoby přetavila řadu chodských pověstí, legend a povídaček.

„Od dětství jsem toužila psát. Život však šel dál a já se místo milovaného psaní věnovala suché vědě. Slíbila jsem si ale, že v důchodu si vše vynahradím,“ prozradila Marie v jednom rozhovoru pro Domažlický deník.

A jak si slíbila, tak i udělala. Na spisovatelském kontě má vedle titulů Chodské pověsti a legendy, Chodové v pověstech, Evropan z Domažlic i knihu věnovanou Josefu Kajetánu Tylovi, která vyšla u příležitosti 210. výročí Tylova narození. Román o umělcově životě pojala Korandová trochu jinak, než bývá zvykem. Kniha totiž není jen rozborem umělcova soukromí a slavných dramat, ale může sloužit i jako didaktická pomůcka ve výuce.

Ilustrační foto.
Policie obvinila lékaře, který v nemocnici nutil pacienta dělat kliky a dřepy

JINDŘICH ŠIMON BAAR

„Knižní podoby se měla dočkat i další osobnost – Jindřich Šimon Baar, ovšem kvůli Mariině zdravotnímu stavu je těžké rukopis dokončit. Nepomáhá tomu ani současná doba,“ prozradila Vlasta Nosková, spisovatelčina dlouholetá přítelkyně a spojka s Domažlickem.

Právě Vlasta Nosková pomáhá Marii i s vydáním knih. Zároveň však nikdy nezapomene na spisovatelčiny narozeniny. „Vždy jí nechávám k narozeninám zahrát v rádiu,“ podotkla a na závěr vyslovila přání i naději, že se rukopis o Baarovi, byť nedokončený, podaří jednoho dne vydat a představit čtenářům.

Petra Mlnaříková