Z jazykového pobytu se před pár dny vrátila Petra Šlajsová. Na gymnáziu vyučuje angličtinu, francouzštinu a dějepis, nicméně ve svém volnu se vzdělává ještě ve španělštině. A právě kvůli ní strávila tři týdny ve španělském městě Málaga. Většinu dne strávila ve škole. Zvolila si intenzivní kurz, což byly denně čtyři hodiny skupinové výuky, a ještě hodinu individuální.

„Přiznám se, že jsem měla trochu obavy, abych jim rozuměla. Byla jsem španělštinou obklopená úplně všude, včetně hostitelské rodiny. Ale nakonec jsem to zvládla a nakoplo mě to dál pokračovat,“ shrnula Šlajsová.

Právě díky ubytování u místní rodině lépe poznala tamější život. Navštívila oblíbená turistická místa a ochutnala španělské speciality. „Ve škole jsme měli odpolední volitelné aktivity. Mohli jsme si třeba vyzkoušet netradiční vodní sporty nebo prohlédnout památky. O víkendech jsem si udělala několik výletů. Byla jsem v Granadě, Cordóbě a prošla jsem si známou skalní stezku Caminito del Rey,“ vyjmenovala.

Pohled do provozu muničního závodu v Holýšově.
Archeologové zkoumají lágry v Holýšově, hledat budou i osobní věci vězňů

Chvilku si zvykala na jiný denní režim, kdy se mimo jiné od 14 do 17 hodin drží siesta. Náročnější však byly momenty, kdy Španělé začali mluvit rychle a dialektem. „Polykají koncovky nebo i celé slabiky, což je pro porozumění dost náročné. Jsou ale neuvěřitelně vřelí a upovídaní, takže když má cizinec nějaký problém, ochotně mu pomůžou,“ uzavřela pedagožka.

Díky Erasmu+ může do Španělska zavítat v následujících dvou letech ještě jednou. A příležitost určitě využije. Tedy pokud to dovolí epidemiologická situace. I na přísnější opatření proti onemocnění covid-19 jsou organizátoři kurzů připravení a eventuálně je povedou on-line.