Ve stráni nedaleko Spáleneckého potoka se rozprostírá území, na kterém ležela obec Spáleneček (Klein Prennet). Osídlení připomínají viditelné zbytky staveb, hraniční kámen a také křížek na louce.

Příchozí mohou podle kamenných torz určit, kde ještě před 70 lety stála stavení. K vidění je i kamenná nádrž na vodu, patrné jsou zbytky sklepů.
Obec tvořily samoty ležící nad silnicí spojující Spálenec a Českou Kubici.

„Lokalita je prvně zmiňována na počátku 18. století," uvádí domažlický historik Zdeněk Procházka v publikaci Český les Historicko-turistický průvodce.
V roce 1930 Klein Prennet tvořilo 14 chalup. Dohromady v nich žilo 62 Němců a jeden Čechoslovák.

Název Spáleneček nyní nese část obce Česká Kubice mezi Č. Kubicí a Starým Spálencem.

Jak se do zaniklé obce dostat

První možností je vyjít po zelené z Nového Spálence a po zhruba kilometru (po přechodu Spáleneckého potoka) se lokalita Spálenečku rozprostře po pravé straně.

Turisté se mohou vydat také z Filipovy Hory po červené a na rozcestí Šnory odbočit doleva na zelenou. Ta vede až k Spáleneckému potoku. Tato trasa měří necelé čtyři kilometry. Třetí variantou je procházka z Filipovy Hory po červené směrem na Mlýneček. Z ní je třeba po 900 metrech odbočit doprava na lesní cestu a jít stále rovně, po zhruba 1700 metrech se před vámi objeví údolí, kde Spáleneček ležel.

GPS: 49°22'4.806"N, 12°54'19.961"E