„Soutěž už pořádáme několik let. Z letošního množství mám radost. Zatímco předloni žáci odevzdali 2 480 kilogramů, loni to bylo jen 1 556 kilo,“ říká zástupce ředitele pro I. stupeň Luboš Kuboň s tím, že se však nepodařilo překonat rekordní sběr z roku 2002, kdy děti přinesly do školy 3 050 kg kaštanů a žaludů.

„Pomáhá mi sbírat celá rodina,“ řekl nám jeden z pilných sběračů, zatímco netrpělivě čekal, na kterém z prvních deseti míst skončí a jakou z věcných cen si odnese.

A odměn pro nejlepší sběrače bylo hodně. „Koutští myslivci nám za sběr dali 1 500 korun, na ceny přispěly také APM Kdyně a Dosped,“ vysvětlil nám, proč se daří poměrně bohatě odměňovat nejpilnější sběrače, Kuboň.

Letos si vítězství ve sběru nenechal nikým překazit Roman Ludvík ze 4. B, který odevzdal neuvěřitelných 591,5 kg.

V pořadí druhá Natálie Schambergerová ze 2. A sesbírala úctyhodných 547,5 kg, třetí skončil vítězův spolužák Martin Benda se 195 kg.

Davidovi Primusovi ze 4. B patří za 161 kg čtvrté místo, Tomáš Plojhar ze stejné třídy sesbíral jen o dva kilogramy kaštanů méně a skončil pátý.

Druhým děvčetem mezi desítkou vítězů je se 123,5 kg na šestém místě Jitka Uzlíková ze 2. B. Další čtvrťák, Milan Novák, překonal o šest kilogramů stovku. Na osmé příčce se v soutěži usadili čerství školáci – prvňáčci Matěj a Pavel Němečkovi, každý se 102,5 kg.

Desítku nejlepších letošních sběrčů uzavřel Jakub Kvítek ze 2. A s 65 kilogramy.

Do soutěže ve sběru kaštanů a žaludů se zapojilo 54 žáků. Bylo mezi nimi 18 prvňáků, 19 žáků druhých ročníků, dále sedm třeťáků a rovná desítka žáků 4. ročníků.