V řadách speciální pořádkové jednotky slouží již 15 let, z toho osmým rokem na pozici instruktora výcviku.

„Čtyři dny pracujeme, čtyři dny máme volno. V práci sloužíme denní nebo noční turnus, ve zbytku dne jsme v hotovosti k okamžitému výjezdu. V případě potřeby musíme být schopni do dvaceti minut vyjet,“ uvádí Radek Zedník.

Popravdě přiznává i nevýhody této profese.
„Skoro osmdesát procent kluků od nás je rozvedených, je to taková nemoc jednotky. Naše práce partnerskému životu moc neprospívá.“
I tito ostří hoši potřebují stálý výcvik. Ten měli možnost absolvovat v posádce 25. protiletadlového raketového pluku ve Strakonicích.
Jednalo se o speciální zdravotnický výcvik CLS – Combat Life Saver. Tento kurz je přednostně určen vojákům, které učí ošetřovat raněné v boji.

„Kurz je velmi dobře nastaven pro naše potřeby. Získané dovednosti mohou policisté využít při běžném výkonu služby na ulici, během zásahů proti agresivním demonstrantům a sportovním fanouškům či při zatýkání nebezpečných pachatelů,“ popisuje Zedník.

Sám před lety zachraňoval člověka, který upadl do bezvědomí. Téměř dvacet minut jej oživoval.
„Když přijela záchranka, byl jsem už skutečně vyčerpaný. Celou dobu jsem myslel na jediné – hlavně vydržet,“ popisuje policista.
Že život nepřináší jen šťastné konce, dokládá i tento příběh. Starší muž po převozu do nemocnice zemřel na následky náhlé srdeční příhody.
Nejen kvůli této zkušenosti byl  Zedník z výcviku nadšený. „Bylo by skvělé, kdyby jím prošli všichni policisté na našem útvaru a pravidelně si své znalosti oživovali,“ říká Zedník a dodává: „Podobný kurz jsem absolvoval před dvěma roky a teď sám  vidím, kolik věcí jsem za tu dobu zapomněl.“

„O zařazení do kurzů CLS je všeobecně velký zájem, nejen z řad vojáků, nýbrž i ostatních bezpečnostních složek a civilních institucí. Výukové centrum ve Strakonicích tak v minulosti proškolilo kromě příslušníků Speciální pořádkové jednotky Policie ČR i strážní službu Národního parku Šumava. Na velmi dobré úrovni funguje i spolupráce se zdravotnickou záchrannou službou v Českých Budějovicích a Zdravotně sociální fakultou Jihočeské univerzity,“ říká kapitánka Jana Samcová, tisková a informační důstojnice 25. protiletadlového raketového pluku.