Říjen 2009

Rok života a spoustu starostí. Těmito slovy shrnul starosta Meclova Zdeněk Martínek dokončení kanalizace, přečerpávací stanice a čističky v obci celkem za 55 milionů korun.

Pro běžnou veřejnost poměrně utajovaný Den železnice slavili v Domažlicích. Na nádraží byl k vidění model kolejiště, staré fotky a drezína. Na programu byla i prohlídka řídícího stanoviště stanice a spanilé jízdy parní lokomotivou.

Žalostnou sklizeň zažili zemědělci na Pocinovicku. V květnu tam padaly kroupy velké jako tenisový míček. Třeba Vladimíra Jakoubka připravily o úrodu, ale i o střechu na seníku a na stáji. Lidé ze samoty U Toušů přišli o střechu nad hlavou.

Francisova vodní turbina z roku 1937 je nejtěžším exponátem kolovečského Muzea techniky a řemesel. Martin Volf musel k jejímu usazení na dvoře muzea povolat velký jeřáb.

Devítimilionová oprava více než 80 let staré sokolovny v Chodské Lhotě začala. Místní sportovci a spolky se mohou těšit na nové zázemí, které bude mít novou střechu, okna a vytápěno bude plynem.

Zastupitelé v Koutě na Šumavě rozhodli zavřít zámek a propustit zaměstnance. Obec, kterou čeká rekonstrukce školy, nemá peníze na potřebnou opravu zámku, krajský úřad od jeho koupě a zachování pro sociální služby a setkávání tělesně postižených ustoupil.

Základní umělecká škola ve Staňkově se přestěhovala do nových prostor ve staré budově školy, která byla od roku 2001 za 90 milionů Kč opravována. Téměř tři stovky dětí už nemusí při cestě ze školy do „lidušky“ přecházet hlavní silnici.

Knihu věnovanou historii Poběžovic představili autoři v sále hotelu Hubertus. Texty o historii města doplňují dobové fotografie.

Podle projektu zhotoveného jen na základě starých fotografií dokázali žáci SOU a SOŠ Horšovský Týn opravit zchátralý lovecký zámeček Annaburg z 18. století v horšovské oboře. Zámeček má sloužit škole, pro pořádání kulturních akcí a také svateb.

Indické okurky, jedlý kořen yukon a mnoho dalšího bylo k vidění na mezinárodní výstavě pořádané zahrádkáři v sále MKS Domažlice. O oživení výstavy se postaral Jaroslav Hausman z Mělníka, který návštěvníkům předváděl výrobu zajímavých zeleninových salátů a pomazánek.

Herečka Andrea Elsnerová se stala kmotrou klubu pro děti a maminky, který nově otevřeli v Blížejově. O jeho vznik se zasloužilo občanské sdružení Beránek za podpory obce a kraje.

Čtyři hodiny nacvičovali zásah při výskytu ptačí chřipky v drůbežářské firmě u Myslíva, kde zkoušeli hasiči, policisté a záchranná armádní rota z Rakovníka.

Zlatého Harlekýna, nejvyšší ocenění Svazu českých divadleních ochotníků, získal Václav Kuneš z Horšovského Týna za dlouholeté zásluhy o rozvoj ochotnického divadla.

Opravený pomník a hasičskou zbrojnici vysvětil o pouti v Sedlicích farář František Kaplánek. Na závěr slavnosti projeli obcí sedličtí hasiči v kočáře s koňským spřežením.

Josef Erl z Domažlic se stal historicky prvním dárcem krve na Domažlicku, kterému byl předán Zlatý kříž II. třídy za 120 odběrů krve.

Památkový objekt bývalé fary ve Všerubech koupil Karel Doubek. Chce zchátralou budovu opravit a uvést do původního stavu. Majitel odhaduje, že oprava potrvá pět let.

Novou cisternovou stříkačku značky Volvo dostali hasiči z Kolovče. Stála přes šest milionů korun. Dva miliony zaplatil kraj, 2,5 milionu ministerstvo vnitra. Zbytek doplatil městys.

Společnou výuku učňů zahájilo Střední odborné učiliště v Domažlicích a horšovskotýnský závod firmy Gerresheimer Wilden. Firma by si bude během praktické výuky vychovávat svoje budoucí zaměstnance.

Trhanovský betlém se dostane na pohlednice. K mání by měly být na Vánoce 2010. Fotografování proběhlo v kostele.

Exkurzi po zaniklých vesnicích a sklárnách podnikli účastníci česko – bavorské expedice pořádané Svazkem obcí Chodská liga.

Odchyt asi 8 500 kusů raka říčního a 501 kusů škeble rybničné předcházel vypouštění přírodního koupaliště v Babylonu, které by mělo být přes zimu odbahněno. Silně a kriticky ohrožené druhy živočichů byly přemístěny do jiných městských rybníků.

Sedmadvacet trhovců se podepsalo pod petici, v níž nesouhlasí s radnicí nařízeným přemístěním středečních trhů na spodní část domažlického náměstí. Trhovci tvrdí, že jim klesly tržby o 30 – 60 %. Mnozí upozornili, že sklon náměstí způsobuje, že stánky nejsou od Dubiny vidět a lidé se domnívají, že trhy nejsou.

Překvapením skončil sněm Místního sdružení ODS v Domažlicích. Předsedou se stal Václav Pelnář, místopředsedy byli zvoleni Pavel Wolf a Josef Urban. Pouze v radě skončil Dalibor Kubů, místostarosta Domažlic a dlouholetý předseda sdružení.

Skončila oprava jedenapadesát let staré budovy školy v Holýšově, kterou navštěvuje přes pět set žáků. Nová je střecha, okna, dveře, topný systém a celý objekt byl zateplen. Obnova vyšla na 27 milionů korun.

Chodovské skály se staly přírodní památkou. Prostředky vynaložené na úpravu okolí skal obci proplácí CHKO Český les. Unikátní křemenný val má do Chodova přilákat turisty.

Město Domažlice má možnost získat zdarma část areálu policie. Zamýšlí přes něj vést silnici a propojit ulice Kozinova a Petrovická. Někteří obyvatelé se ale obávají, že zvýšený provoz rozdělí dvě sídliště 17. listopadu a Kosmonautů.

Šestnáctiletý Lukáš Fictum z Puclic má o něco snazší život. Získal darem počítač přizpůsobený Lukášovu zrakovému a pohybovému postižení. Sbírka vznikla z iniciativy Vlaďky Kočové a při setkání starostek a místostarostek z celého Plzeňského kraje bylo vybráno 86 tisíc. Zbytek doplatil sociální odbor.

Listopad 2009

Knihovna, umělecká škola, síň pro koncerty a výstavy. Takové představy o využití kláštera má vedení Horšovského Týna, které chce peníze na záchranu a opravu památky získat z fondů EU. Opozice namítá, že by budova měla být využita pro to, co ve městě chybí, tedy zařízení pro seniory a komunitní centrum pro děti ze sociálně slabých rodin.

V záběhu jsou datové schránky, jejichž prostřednictvím mohou firmy, obecní úřady, zdravotní pojišťovny a další státní instituce posílat a přijímat úřední dokumenty v elektronické podobě. Moderní způsob komunikace úředníkům práci zatím příliš neulehčuje.

Babička Boženy Němcové se stala nejoblíbenější knihou čtenářů domažlické knihovny. V anketě získala 140 z 845 hlasů. Za Babičkou skončil Harry Potter a Stmívání.

Po americkém norkovi čelí rybáři na Domažlicku další hrozbě. Tentokrát jde o střevličku východní, malou rybku původem z Ruska. Ta se vytírá i dvakrát ročně a konkuruje v potravě původním druhům ryb, které vytlačuje. Kdyňští rybáři kvůli ní vysadili do Bílky více candátů a okounů.

Bělští zastupitelé pronajali pozemky s bývalou rotou Václav na Pleši soukromé firmě. Ta na nich chce postavit hotel. Záměr je v souladu s územním plánem Bělé a byl schválen před vznikem CHKO Český les.

Obytná zóna s 96 parcelami na kraji Holýšova se bude jmenovat Na Terasách. Název vybrala komise z návrhů v anketě. Neuspěly názvy jako Na Půlnebí, V Dolince či Pazourek.

Až 33 let staré paneláky zateplují v Hostouni. Nájem se sice obyvatelům zvýší, ale zase ušetří za topení. Modernizace tří domů vyjde na 25 milionů.

Jako nová je po opravě Mariánská kaplička v Kanicích. Byla opravena za 166 tisíc. Dotací pomohlo ministerstvo kultury.

Čtyři sta lidí podepsalo petici proti záměru postavit v areálu bývalého LIKA v Horšovském Týně energoblok na spalování biomasy a výrobu el. energie. Lidé se bojí hluku, prašnosti a dopravy. Nesouhlasí ani zastupitelé města. Zástupci investora ale tvrdí, že souhlas města nepotřebují a v prům. areálu mohou zahájit jakoukoli výrobu.

Svoje příbuzné z Chorvatska našla po 40 letech díky návštěvě chorvatského souboru Česká beseda Prekopakra v Postřekově Jana Prantlová z Trhanova.

Dohoda obce Kout na Šumavě s Českou obcí sokolskou v Praze se nedaří. Obec chce od sokolů sokolovnu, aby ji po opravě mohli opět užívat školáci a místní spolky pro pořádání kulturních, společenských a sportovních akcí. Obec plánuje i venkovní hřiště u sokolovny.

U Lenina. Tak se kvůli neuvěřitelné podobě majitele Václava Kastla s vůdcem světového proletariátu jmenuje vyhlášený penzion v Hradišti. Syn vystěhovaného kulaka, jehož rodina přišla kvůli komunistům o rodinný statek, se už s přezdívkou smířil. Název penzionu dal jeho kamarád.

Čtrnáct set lidí přepravil v první sezoně cyklobus o víkendech z Plzně na Železnou u Bělé. Starostové Bělé, Hostouně a Poběžovic budou shánět prostředky, aby cyklobus mohl vyjet i v roce 2010 .

Pětadvacet originálních kostýmů z oblíbených filmových pohádek bylo vystaveno v předsálí Erbovního sálu horšovskotýnského zámku. Vernisáže výstavy se zúčastnil i režisér Václav Vorlíček.

Firma, která si nechávala postavit pro výrobu nárazníků novou halu v průmyslové zóně v Domažlicích nová pracovní místa nenabídne. Developerská firma, která zajišťovala stavbu, zkrachovala. Pozemek pod halou je stále města.

Bavorští věřící z Neukirchenu absolvovali pouť do kostela v Loučimi. Jako dar s sebou přinesli téměř metrovou svíci.

Konferenci k 10. výročí založení ornitologického klubu pořádali milovníci ptactva v Holýšově. Konference s burzou ornitologických knih a přednáškami se zúčastnilo i třináct hostů z Německa.

Milada Žáčková z Chodské Lhoty uspěla ve výběrovém řízení na nového nájemce horské chaty Koráb a vyhlídkové věže. Kdyňská radnice požaduje zachovat restauraci, ubytování a provoz vyhlídkové věže.

Horšovský Týn hostí mezinárodní festival filmů pro děti a mládež. Do města na Radbuze zavítala řada herců, režisérů a dalších osobností z filmové branže. Představení v kině navštívilo dohromady šest a půl tisíce lidí. Hlavní hvězdou Juniorfestu byl představitel Vinnetoua, francouzský herec Peirre Briece. Zájem byl i o Zdeňka Trošku a setkání s představiteli Krkonošských pohádek.

V Loučimi finišují úpravy okolí obnoveného rybníku na návsi. Náklady dosáhly 239 tisíc. Obci pomohl dotací kraj.

Nový prapor, na který se skládala celá vesnice, si o Martinské pouti nechali vysvětit hasiči v Nevolicích. Vysvěcen byl i opravený domek na návsi, jenž zdobí sošky Panny Marie Svatohorské a Ježíše Krista.

Devatenáct milionů mají vrátit Domažlice státu. Ministerstvo financí město potrestalo vrácením dotací či penalizací za porušení rozpočtové kázně při výstavbě bytů v Petrovické ulici a přestavbě starých kasáren u letního kina na byty. Noví radní uložili starostovi podat trestní oznámení, aby byl zjištěn viník nedostatků.

Václav Kupilík, rodák z Bořic, obhájil post předsedy Sdružení rodáků a přátel Chodska a Pošumaví – Psohlavci v Praze.

Padesát let činnosti sokolské organizace si připomněli v Hluboké u Kdyně.

Jeden a půl milionu činí náklady na přístavbu zbrojnice ve Folmavě. Hasiči budou mít kromě větší garáže i nové sociální zařízení, šatnu a dílnu. Práce si dělají sami pod dohledem odborníků. Peníze jim poskytla obec Česká Kubice.

Zprůjezdněna je opravená silnice v Brůdku. V obci se ještě dodělávají chodníky.

V plánované obytné zóně Na Bábě v Domažlicích začala stavba páteřní komunikace a sítí za 20 milionů. Na jaře 2010 má začít stavba prvních domů. Mezi jezerem a nemocnicí má v budoucnu bydlet až 600 lidí.

Pavel Sika z Němčic u Kdyně byl ošizen při nákupu v klatovském marketu. Vedení firmy chybu uznalo a odškodnilo jej poukázkou na dva tisíce. Sika ji věnoval Dětskému domovu ve Staňkově.

Dokumenty o praktikách lidových léčitelů na Chodsku, sada náčiní pro porodní báby a obraz Václava Malého „Pouť u Dobré vody“ zapůjčilo Muzeum Chodska na výstavu Minulost lékařství a léčitelství v českých zemích, která se koná v Novoměstské radnici v Praze.

V jednom z domažlických marketů se objevil první automat na čerstvé mléko dodávané přímo z farmy. Obdobné jsou v H. Týně a Staňkově. Zemědělci, které trápí nízké výkupní ceny mléka, tím chtějí kromě malého zisku lidem ve městech přiblížit, jak chutná opravdové mléko.

Odbahnění, oprava hrází a nové bezpečnostní přelivy čekají rybníky „zelenovské kaskády“. Opravy jsou součástí protipovodňových opatření Domažlic. Práce na Strakovu a Radošově vyjdou na 18 milionů.

Josef Jírovec byl zvolen novým předsedou ZOD Mrákov. Nahradí Josefa Forsta. Do funkce místopředsedy byl zvolen Jiří Růžek, který nahradil Václava Kůstku.

Zastupitelé Blížejova rozhodli, že obec přispěje částkou 25 tisíc Michalu Hájkovi na nákup invalidního vozíku. Ten stojí 95 tisíc a Michal, který je na vozík upoután po úrazu, shání další prostředky.

Přechod u Penny Marketu v Holýšově, na němž došlo k smrtelné nehodě, není dle Ředitelství silnic a dálnic nebezpečný. Radnice tam alespoň nechala umístit žluté výstražné značky. Dalším problémovým místem jsou přechodové můstky u prodejny Lidl. Tam však chodci přednost před auty nemají.

Prosinec 2009

„Když lékařka předepsala lék, lidé stejně museli dojet do lékárny ve městě,“ vysvětluje Milan Strakoš, starosta Osvračína, proč v obci přestala ordinovat dětská lékařka.

Unikátní betlém vystavují v kostele Všech svatých v Horšově. Znalci neumí vysvětlit přítomnost dvou postav čertů.

Vzpomínkovou Schengen párty uspořádali pro české a německé policisty z bývalého hraničního přechodu Folmava – Schafberg.

Na první místo v kraji vynesly hlasy spokojených pacientů Domažlickou nemocnici.

V lese zamaskovaný traktor, který byl ukraden z farmy u Dílů, objevili honci při naháňce u Srb. Štastný farmář dostál svému slibu a nálezce odměnil slíbenou finanční prémií.

Prasečí chřipka byla potvrzena u dvou dětí ze škol v Kolovči a v Domažlicích. Byla zavedena hygienická opatření.

Po knězi Vladimíru Syslovi je jako druhý zahraniční občan vyznamenán Čestným odznakem okr. Cham bývalý přednosta Okresního úřadu Domažlice Pavel Faschingbauer.

Už v roce 2010 by měla začít stavba supermarketu Tesco ve Kdyni. Zastupitelé schválili prodej nemovitostí za autobusovým nádražím.

Milion korun za vítězství v soutěži Vesnice roku 2008 investovali v Mrákově do zvelebení mateřské školky. Obec k výhře přidala 1,5 milionu a nechala vyměnit střešní krytinu, okna a celý objekt zateplit. Nové je to i uvnitř.

V nakladatelství RB – Print Kdyně vyšly další dva díly sborníku Chodsko ve stínu hákového kříže.

Domažličtí radní zvažují pronájem babylonského koupaliště. Soukromý podnikatel nabízí mimo jiné vybudování toboganu, minigolfu a tenisového kurtu. Zatím však není jisté, zda bude koupaliště do začátku sezony odbahněno.

Do věže kostela sv. Vavřince nad Tasnovicemi už díky novému opláštění nezatéká. Nová je i báň na vrcholku věže. Oprava je financována z výnosu sbírky občanského sdružení, 300 tisíc přidali památkáři a 30 tisíc Biskupství plzeňské.

Třiadvacet tisíc tun hnoje, siláže a kejdy projde ročně bioplynovou stanicí, již si v Bukovci nechala postavit zemědělská společnost Puclická a.s.

Marika Schmidtová hledá sibiřského huskyho, který se zaběhl v Kolovči. Druhý den byl nalezen v okolí Černíkova, ale starosta obce Jaroslav Šlachta jej předal na odpočívadle ve Vráži neznámému muži.

V době, kdy začal prodej vánočních stromků, rostou před domem čp. 132 v Palackého ulici v Domažlicích žluté růže.

V Horšovském Týně a v Poběžovicích se konají autogramiády Ivana Vičara z Pivoně, který představil novou knihu pověstí a bájí z Českého lesa .

Nemanice jako první obec v okrese našla využití pro zdarma získaný přechod Lísková a pronajala jej. Všeruby a Folmava vedou jednání s případnými nájemci, různé představy o využití zatím mají v Bělé.

Zmapovat osudy rodáků a obyvatel Holýšova, to byl cíl soutěže Známí a neznámí sousedé, kterou vyhlásili v Holýšově. Výsledkem je jedenáct příspěvků, které obohatí připravovaný almanach osobností Holýšova a okolí.

V Bořicích umí péct nejen koláče, ale i vánoční cukroví. Napekli ho tu kolem 15 metráků. Ochutnají ho i v Německu, Rakousku, Belgii, Itálii a Francii.

Za 9,5 milionu opravenou cestu z Hlohové do Hlovovčic budou muset zřejmě uzavřít. Objevily se tam černé skládky.

Štichov má z obcí do 500 obyvatel nejlepší kroniku. Tu vede Andrea Bauerová. Do krajské soutěže o nejlepší kroniku se přihlásilo 52 obcí.

První akce podporovaná dotací z Regionálního operačního programu v Domažlicích je hotová. Za 9,5 milionu opravená Husova ulice už je průjezdná.

Rekordních 732 balíků roznesly pracovnice České pošty za jediný den. I za přepážkami byl ve stejný den obsloužen rekordní počet 1 370 zákazníků.

Za 1,5 milionu musely Kvíčovice odkoupit od zemědělské společnosti Agro budovu mateřské školky, jinak by ji získal jiný zájemce. Kvíčovičtí budou muset kvůli neplánovaně vysoké ceně uzpůsobit rozpočet na příští rok.

V Chrastavicích zbourali torzo dvakrát vyhořelého Spolkového mlýna, jehož většinovým vlastníkem se stala obec, Zřícení už nehrozí, po vytřídění sutě bude prostranství upraveno. Drť bude použita na úpravu lesních cest v katastru obce.

V Horšovském Týně to jde. Po nové cisternové stříkačce mají horšovskotýnští hasiči i novou dodávku značky Peugeot. Ta nahradila více než 30 let starou avii.