Karel Smutný
starosta,
Klenčí pod Čerchovem

Trestní odpovědnost bych snížil – jak schválil Senát, na 14 let, jinými zákony bych pak upravil počátek sexuálního života. Kriminalita mládeže stoupá, a není to jen šikana. Hranice 14 let je podle mne odpovídající. Pokud by se vrátil a na 15, důsledně bych trval na tom, aby za 13ti, 14leté vrahy a vůbec děti jako takové byli trestně odpovědní rodiče. Pokud dítě něco provede, ať jdou za ně sedět natvrdo.


Zdeňka Paterová
ředitelka školy,
Horšovský Týn

Nesouhlasím, takhle bychom se za chvíli posunuli až na hranici deseti let. Nemocná je především společnost a děti jsou jako houba, přebírají z ní i to špatné. Je především odpovědnost rodičů, když děti nevychovají, nespolupracují se školou a jinými institucemi, tak se pak nelze divit. V patnácti letech dostává dítě občanský průkaz, mělo by být od té chvíle i trestně odpovědné.


Jan Vojta
ředitel vychovného ústavu, Hostouň
Nesouhlasím, nelíbí se mi to. Myslím si, že stát by se měl zaměřit spíše na práci s rodiči, komunitami a kolektivy, posílit terénní pracovníky, pracovat na podstatě problému a ne to odbýt snížením hranice odpovědnosti dítěte. Nic se tím podle mě nevyřeší, můžeme dětem vtloukat do hlavy zákony, ale podstatná je vyzrálost osobnosti, která v takovém věku ještě nemusí být dostatečná.

Viliam Janáč
psychiatr, Domažlice
Stavím se k tomu kladně, protože vzrůstá kriminalita mládeže. Děti dnes dospívají dřív, mají více informací a mohou se podle mého názoru samy dříve ovládat. Hranici 14 let považuji za správnou. Opatrnější bych byl u hranice věku, kdy je povolen pohlavní styk, ale je to složité. Když máme člověka od určitého věku trestat za něco, co se nedělá, měli bychom mu také povolit to, co se dělá.⋌(mic, loc, seb)