Pláčem skončilo ve čtvrtek u Krajského soudu v Plzni rozvodové řízení manželů Látkových z Domažlic. „Takové rozhodnutí jsem nečekala, jsem šťastná,“ plakala Jiřina Látková po vynesení rozsudku. Soud její manželství s bývalým starostou Domažlic a dnešním poslancem Parlamentu ČR Janem Látkou (ČSSD) totiž nerozvedl.


Žádost o rozvod podal Jan Látka poté, co si loni v lednu, krátce po započetí vykonávání poslanecké funkce, našel přítelkyni. „Loni v březnu jsem zjistila, že z účtu zmizelo 250 tisíc, manžel poté přiznal, že od ledna má milenku,“ sdělila Látková, pro kterou to prý byla neskutečná rána.


Látka už před domažlickým okresním soudem přiznal, že krach manželství je na jeho straně. Požadoval rozvod a soud mu vyhověl. Látková, která s rozvodem ale nesouhlasila, se odvolala, proto skončil případ u krajského soudu. „V této věci jsou naplněny podmínky zákona o rodině, paragraf 24b. Pokud se jeden z manželů nechce rozvádět a samotný akt by mu způsobil zvláštní újmu, například zdravotní, finanční či majetkovou, nemusí soud manželství rozvést,“ vysvětlila advokátka Látkové Júlie Filipová s tím, že u paní Látkové, která je navíc již 14 let v invalidním důchodu pro diagnózu deprese, by k újmě rozhodně došlo.


„Poté, co si muž našel milenku, se loni v červnu odstěhoval a nechal mě téměř bez prostředků. Já mám invalidní důchod 7900 korun a muž mi platil 5000 korun na bydlení, což mi nestačilo, a s jeho poslaneckým platem je to směšné,“ poznamenala Látková.
Ve sporu o výživné soud určil, že politik bude platit deset tisíc korun měsíčně. „Manžel se ještě zavázal, že bude platit ostatní výdaje spojené s bydlením, jako energie či pojištění, a soud mu uvěřil. Po vyhlášení rozsudku sice platil těch deset tisíc, ale ostatní platby ihned přestal hradit,“ řekla Deníku Látková.
Její příjem na poplatky a léčení údajně nestačí a tak jí musely vypomoci děti. Ty kromě toho u soudu shodně uvedly, že otec se zachoval k matce strašně a pro ně už je cizí člověk. „Matka potřebuje osm dní v měsíci neustálou péči. Otec běhá na veřejnosti s milenkou a dělá s ní věci, které by se hodily spíše do ložnice,“ uvedla před soudem dcera Eva Lorencová.

„Od doby, co se muž odstěhoval, jsme se viděli dvakrát za účasti advokátů. My si spolu nemáme co říct. Teď vlastně nevím, s kým jsem to těch 32 let žila. Všechno to udělaly peníze,“ dodala Látková.

Politik nebyl soudnímu jednání přítomen. Včera ve vyjádření pro náš Deník uvedl, že manželka si vymýšlí. „Platím všechno tak, jak mi nařídil soud. A také to mohu doložit!“ zdůraznil Látka. „S partnerkou peníze nerozhazuji, jak žena všude uvádí. Moje přítelkyně má svůj vlastní příjem,“ sdělil. „V žádném případě není pravda, že jsem někdy nechal ženu bez prostředků. Nejenže platím ženě výživné deset tisíc korun měsíčně, ale splácím devítitisícovou hypotéku na barák, ve kterém ani nebydlím,“ doplnil Látka.

Ostatní platby, jako zálohy na plyn, přestal poslanec hradit, protože mu prý soud určil platit jen výživné. „Soud mi nenařídil, abych platil plyn nebo elektřinu, já jsem ty platby dával pouze na základě své dobré vůle. V tom domě bydlí žena s dospělou dcerou a manželem, kteří mají svůj vlastní příjem. Moje žena má měsíčně k dispozici pro sebe výživné plus důchod, což dělá skoro osmnáct tisíc korun,“ podotkl Látka, podle kterého si energie mají platit osoby, které v domě bydlí. „Já potřebuju platit i své bydlení a své splátky,“ doplnil.


Všechny řeči své ženy si vysvětluje jako pomstu.
„Já jsem nic nezapíral a řekl jsem, že mám nový vztah. Když jsme se ženou loni v červnu řešili, jak to s námi dál bude vypadat, řekla mi, že udělá všechno pro to, aby ze mě byla politická mrtvola,“ pronesl Látka, který podotkl, že Látková za celou dobu od podání žádosti o rozvod prý neměla nejmenší snahu se s ním nějak dohodnout.


Soud dal nakonec za pravdu Látkové a manželství nerozvedl. „Došli jsme k názoru, že rozvedení manželství by mohlo způsobit zdravotní újmu žalované,“ uvedla soudkyně Olga Klímová. Podle senátu se navíc jedná o učebnicový příklad výše zmíněného paragrafu.
Rozhodnutí je pravomocné a nelze se proti němu odvolat. Látka ale prohlásil, že určitě zváží podání další žádosti o rozvod, protože v manželství setrvávat dál nechce. Celá soudní mašinérie se tak bude muset rozjet znovu.