Už v červnu by mohla začít vyrůstat v Kolovči nová výrobní hala Kartáčovny na místě zbourané sokolovny.

Zdevastovaný, a proto neopravitelný objekt koupil v lednu majitel Kartáčovny Koloveč Jaroslav Rokoský.

„Budovu jsme nechali v únoru zbourat a na jejím místě chceme postavit novou cihlovou halu, jejíž vzhled zapadne do rázu krajiny. Zatím jsme nemohli se stavbou začít, protože nemáme potřebné dokumenty. Návrh změny územního plánu máme schválený. S úřadováním je to hrozné, ale stavět se bude, chce to čas,“ uvedl Rokoský.

„V současné době dobíhá řízení o změně číslo 4 územního plánu. V úterý jsme na zastupitelstvu schválili změnu opatření. Původní budova měla využití veřejné vybavenosti. Museli jsme změnit účel využitelnosti lokality do zóny pro drobnou výrobu. Na základě této změny může být zažádáno o stavební povolení. Předpokládám, že stavět by se mohlo v červnu,“ uvedl starosta Kolovče Václav Pergl a dodal, že pro občany bylo zbourání sokolovny velice nostalgické, ale i přesto věří, že se rozhodli správně, neboť o kulturní stánek nepřijdou.

Obec měla původně v plánu sokolovnu zachránit, ale od oprav ustoupili, protože se jim naskytla možnost koupit bývalou restauraci Šumava, která byla v mnohem lepším stavu a na lepším místě.

„V sokolovně jsme si užili své. Nejde zapomenout na spoustu plesů a ostatních akcí, které jsme v těchto prostorách zažili. Ačkoliv to bylo moc pěkné, všechno jednou doslouží a musí být nahrazeno novým. Až se opraví Šumava, věřím, že budeme mít reprezentativní kulturní zázemí,“ řekla Libuše Wolfová z Kolovče.

Nová výrobní hala poslouží k rozšíření provozovny Kartáčovny.

„Stávající prostory jsou už nedostačující. Nová hala bude mít jedno a půl podlaží. Výhledově bychom chtěli vyrábět v obou,“ popsal nový objekt Rokoský.

Zda díky rozšíření provozu vzniknou v Kolovči nová pracovní místa, není ještě jasné.

„To opravdu nedokážu říci. Vyrábíme průmyslové kartáče pro podniky, které jsou napojeny na automobilky. V současné době bych nerad sliboval to, co nakonec nemusí být pravda,“ dodal Rokoský.