Deník na návštěvěDeník na návštěvěZdroj: Deník

Právě oni s nápadem přišli. Ve Spojených státech uspořádali sbírku, vybrali tři sta tisíc korun a pak se obrátili na vedení Domažlic. Město k výtěžku přidalo dvojnásobek a oslovilo sochaře Fialu. „Místo, kde bude pomník stát, je fantastické. Jde o pozemek v Chodské ulici, kudy v květnu 1945 vstupovala americká armáda,“ řekl klatovský umělec.

Návrh se skládá ze dvou částí. Jde o zhruba čtyřtunovou, mírně zvlněnou kamennou desku s děkovným nápisem a fragmenty americké vlajky z jedné strany a české ze strany druhé. Fiala hrubě opracovaný kámen z tuzemského lomu převezl do své dílny v Klatovech a upravuje ho. Zároveň se věnuje druhé části pomníku, kterou nazval stůl setkání. Jde o mohutný kamenný stůl s lavicemi. Na něm bude ležet přilba amerického vojáka a chodský klobouk, obojí rovněž ze žuly. „Nejtěžší je manipulace s velkými kvádry, které pořád obracím. Bojím se, abych je nepoškodil. Ale tyhle obavy k mojí profesi zkrátka patří,“ pokračoval.

Deska stolu ponese jména čtyř amerických veteránů, Matta Konopa, Roberta Gilberta, Jamese Duncana a Hermana Geista, kteří se na osvobození podíleli a v minulosti se stali čestnými občany Domažlic. „Těšil jsem se, že některé rodiny na letošní oslavy přijedou, ke stolu si sednou a se zástupci města si vypijí pivo. Přál jsem se s nimi potkat i já. Bohužel kvůli koronaviru to není možné,“ zalitoval. Opatření proti šíření onemocnění covid-19 ovlivní i slavnostní odhalení pomníku, jež se zřejmě uskuteční 6. června, tedy v den připomínky vylodění v Normandii.

Ačkoli američtí hosté na západ Čech nedorazí, s některými z nich je sochař v kontaktu. „Dopisuji si s Patrickem Dewainem, což je vnuk Matta Konopa. Průběžně mu posílám pracovní fotky. Když viděl spojení vojenské přilby a chodského klobouku, byl nadšený. Jeho předci totiž pocházeli z Chodska a do Ameriky odešli. A jeho dědeček už nosil vojenskou přilbu. Celý příběh, který je s pomníkem spojený, je velmi emotivní,“ uzavřel.