Staňkovská socha Panny Marie Lurdské skončila na radnici
Psalo se 14. května 1898. Ze Staňkova vyrazil průvod několika set věřících. Mezi nimi byly také družičky, které nesly sochu Panny Marie Lurdské.
Deník na návštěvě
Zástup směřoval až na vrch Mastník, kde se před nově vystavěnou kaplí zastavil. Lidé si nejdříve vyslechli kázání, až poté vkročili dovnitř.
Novorománskou památku nechaly postavit sestry Rosalie a Anna Leitlovy ze Staňkova. „Dlouhá léta žily ve Vídni u svého strýce Petra Hegenauera, který byl knězem. Ten jim před smrtí odkázal své úspory a přál si, aby je využily na dobročinné účely,“ nastínil Alexej Petrašovský.
V roce 1896 přišly sestry do Staňkova a s nápadem postavit nad městem kapli oslovily tehdejšího faráře Maxe Pittermana. „Tomu se myšlenka líbila, v Praze obstaral plány a zakoupil pozemek,“ doplnil Petrašovský. Kaple vyrostla v roce 1899 a veškeré náklady, které činily 300 zlatých, platily sestry Leitlovy.
SOCHA JE V BEZPEČÍ
Kaple zprvu patřila k vyhledávaným poutním místům, později se stala spíš turistickým cílem, což platí dodnes. O záchranu postupně chátrající památky se opakovaně zasadili lidé ze Staňkova. Originál sochy Panny Marie Lurdské nakonec skončil na radnici, kde je vystaven. „Kaple byla bohužel několikrát vykradená, a tak jsme sochu přesunuli do bezpečí,“ vysvětlil současný staňkovský farář Wojciech Pelowski.