Deník na návštěvěDeník na návštěvěZdroj: Deník

Zástup směřoval až na vrch Mastník, kde se před nově vystavěnou kaplí zastavil. Lidé si nejdříve vyslechli kázání, až poté vkročili dovnitř.

Novorománskou památku nechaly postavit sestry Rosalie a Anna Leitlovy ze Staňkova. „Dlouhá léta žily ve Vídni u svého strýce Petra Hegenauera, který byl knězem. Ten jim před smrtí odkázal své úspory a přál si, aby je využily na dobročinné účely,“ nastínil Alexej Petrašovský.

V roce 1896 přišly sestry do Staňkova a s nápadem postavit nad městem kapli oslovily tehdejšího faráře Maxe Pittermana. „Tomu se myšlenka líbila, v Praze obstaral plány a zakoupil pozemek,“ doplnil Petrašovský. Kaple vyrostla v roce 1899 a veškeré náklady, které činily 300 zlatých, platily sestry Leitlovy.

SOCHA JE V BEZPEČÍ

Kaple zprvu patřila k vyhledávaným poutním místům, později se stala spíš turistickým cílem, což platí dodnes. O záchranu postupně chátrající památky se opakovaně zasadili lidé ze Staňkova. Originál sochy Panny Marie Lurdské nakonec skončil na radnici, kde je vystaven. „Kaple byla bohužel několikrát vykradená, a tak jsme sochu přesunuli do bezpečí,“ vysvětlil současný staňkovský farář Wojciech Pelowski.