Největší problémy jsou na Horšovskotýnsku.
„Takovou škodu jsme tu neměli možná už dvacet let,“ říká Karel Přibáň z Lesní správy Horšovský Týn.
„Letos přišlo hodně sněhu naráz a byl velmi těžký. Netroufáme si zatím říct, kolik nám toho poničil, ale jsou to tisíce kubíků dřeva,“ dodává s tím, že lesy na Horšovskotýnsku doplácejí na to, že je v nich hojně rozšířená borovice. „Tam, kde jsou listnaté stromy nebo třeba smrky, nejsou škody zdaleka tak velké. Ale borovice je mnohem křehčí a mladý, čtyřiceti až šedesátiletý porost se láme ještě snáze.“
Podle lesního správce vznikly největší škody na Peřině, v okolí Křenov, Blížejova, Hradišťan či Holýšova, zejména v okolí cest a otevřenějších prostranství. Stromům nejvíce uškodila sněhová nadílka, která přišla kolem prvního prosincového víkendu. Sníh lámal především špičky dřevin, mnoho stromů se ale rozlomilo i v korunách a bude je tedy třeba porazit.
Přestože je okolí nejdůležitějších cest podle potřeby prořezáváno a upravováno, apeluje Přibáň na všechny, kteří do zapadaného lesa nemusejí, aby se do něj zbytečně nevydávali.
„Vzniklo nám hodně škod, které budeme muset odstranit, a nebude to příjemné. Byli bychom rádi, kdyby nám vznikla škoda třeba ´jenom´ pět tisíc kubíků dřeva, ale může to být mnohem horší, na spoustu věcí nepřijdeme, dokud nesleze sníh,“ dodal správce na závěr.
Větší problémy v lesích zatím neměli Pocinovičtí. „Pod tíhou mokrého sněhu se lámaly pouze borovicové větve,“ řekl starosta Pocinovic František Rada. Rovněž kdyňská radnice kromě polámaných větví neeviduje žádnou větší škodu.
„Padlo nám asi padesát kubíků, což není zásadní problém. V osmdesáti procentech se jednalo o smrky a z dvaceti o borovice. Důležité je padlé stromy včas zpracovat, aby se nám v lesích při oteplení nepřemnožil kůrovec,“ zhodnotil šéf technických služeb Všeruby Josef Vaněček.
„Evidujeme přes tisíc kubíků poškozeného dřeva, nejčastěji u borovic. Na jejich jehlice se nabalil led a tuto tíhu některé stromy neunesly. Lesy čistíme průběžně. Máme tři páry koní, které postupně sváží jednotlivé kusy na další zpracování,“ popsal ředitel Domažlických městských lesů Jan Benda