Pozornost přitahuje nejen proto, že je se svými 1042 metry nejvyšším vrcholem celého pohoří. Jako 600 metrů vysoká lesnatá hradba se vypíná nad Chodskem, rázovitým krajem s hrdými obyvateli, a tvoří tak jeho nezaměnitelnou kulisu. Vrchol Čerchova náležel do počátku 18. století sousednímu Bavorsku, dnes se nachází necelé dva kilometry od hranice na trojmezí katastrů obcí Česká Kubice, Pec a Chodov. Od konce 19. století se díky rozhledně a turistické chatě stal vyhledávaným turistickým cílem. Blízkost hranice se však na Čerchově neblaze podepsala. Vrchol se stal nepřístupným již na podzim roku 1938, kdy si německá armáda zřídila z rozhledny pozorovatelnu. Poválečné zpřístupnění Čerchova bylo jen krátkou epizodou, než se vrchol ocitl v zakázaném hraničním pásmu a turistům se na téměř půlstoletí uzavřel.

Vidět jsou i Alpy

Objekty zabralo v roce 1950 ministerstvo vnitra, ale brzy je převzala armáda a vybudovala zde přísně střeženou základnu pro radioelektronický odposlech a zázemí pro posádku pohraniční stráže. Více než dvouhektarový areál byl obehnán několikanásobným plotem z ostnatých drátů a „zaneřáděn" stavbami všeho druhu. Až po roce 1989 se začala otevírat cesta k rehabilitaci hory. Turisté mohli poprvé navštívit Čerchov až v srpnu 1996. Další čtyři roky trvalo, než se Klubu českých turistů podařilo získat zpět Kurzovu věž, a teprve od roku 2005, po dokončené celkové opravě, k ní opět směřují návštěvníci z obou stran hranice.

Po vyšlapání 129 schodů se mohou těšit z nádherného kruhového rozhledu, který za dobrých podmínek dosahuje až k Alpám. Kdysi oblíbená turistická chata zvaná Pasovského chýše se znovuotevření Čerchova nedočkala.

Dřevěná rozhledna

Jazykovědci se domnívají, že název hory mohl být odvozen ze staročeského osobního jména Črch nebo Čerch, jehož nositel byl snad kdysi vlastníkem lesa na této hoře. Původní význam názvu byl tedy snad „Čerchův les". Ve starších mapách se objevuje také poněmčený název „Czerchov", a to častěji s přívlastkem „Grosse". Německy je dnes Čerchov nazýván Schwarzkopf, tedy v překladu Černá hlava.

Vrchol Čerchova nabízel vždy nádherný a daleký výhled do okolní krajiny. Není divu, že první snahy o vystavění rozhledny se objevily již na konci 19. století. Pouhý rok po založení domažlického Klubu českých turistů (1893) stála díky práci jeho členů na Čerchově rozhledna. „Rozhledna je dílo jednoduché, ale velice prakticky zbudované, rozhledna Čerchovská je stavba dřevěná, ale mohutná, imposantní," psalo se v Časopise turistů v roce 1894.

Třípatrová šestnáctimetrová rozhledna měla vyhlídkovou plošinu ve výšce 1054 metrů nad mořem. Zájem o návštěvu rozhledny byl již v prvním roce značný a záhy se proto ukázala potřeba vystavět vedle rozhledny turistickou chatu. Její plány připravil předseda KCT architekt Vratislav Pasovský, po kterém byla chata pojmenována Chýše Pasovského. Pracovalo na ní 50 dělníků a o namáhavou a obtížnou dopravu na vrchol Čerchova se postarali místní sedláci. Chata vyrostla na ploše 135 m2, turisté mohli přespat na 12 lůžkách a celá stavba přišla na 1200 zlatých.

Pasovského chýše

Pasovského chýše byla slavnostně otevřena 13. června 1897. Jak psal dobový tisk, chata se velmi osvědčila a návštěva hned v prvním roce byla četná. Chata byla v provozu jen od poloviny května do poloviny října, v zimním období se otevírala pouze výjimečně na požádání. Přesto na Čerchov v roce 1898 zavítalo přes 3000 turistů. Když byla postavena kamenná Kurzova věž, byl na Čerchově zajištěn celoroční provoz.