Baví vás po tolika letech ještě řídit obec?
Nemohu říci, že by mě to vysloveně nebavilo, ale když budu zcela upřímný, dělám to spíše z nutnosti, protože se nenašel nikdo jiný, kdo by to chtěl dělat.
Co se v Chocomyšli za poslední roky zlepšilo?
Myslím, že jsme toho udělali dost, ale pořád je to málo. Jsme malá obec s malým rozpočtem a vylepšování je spousta. Nic však nedokážeme bez dotací. S těmi jde ruku v ruce spousta starostí, běhání a zařizování. Právě díky dotacím máme hotovou plynofikaci, rekonstrukci budovy, kde sídlí také obecní úřad, což jsou akce přes 3 miliony korun. Upravili jsme náves, udělali jsme chodníky, opravili autobusovou zastávku, sakrální stavby a pomníčky, vysadili novou zeleň, opravili jsme vodárnu a zřídili nový vrt. Vybudovali jsme dětské hřiště a mladým jsme zřídili posilovnu. Před lety jsme museli udělat novou hospodu.
V Chocomyšli nebyla hospoda?
No, kdysi byla v dnes již bývalém kulturním domě. Ten před lety koupil soukromník a dnes je to ruina. Přišli jsme tehdy nejen o společenský sál, ale také o hospodu.
Kde jste ji zařídili?
Bude to znít možná legračně, ale hospodu jsme přestavěli z mateřské školy. Do školky chodilo jen pět dětí a školský úřad už nechtěl platit učitelku. Děti se přemístily do MŠ do Kolovče a nám zbyla nevyužitá budova. Tak jsme se dohodli, že v ní zřídíme hospodu a společenský sál. Díky tomu se začal společenský život v Chocomyšli rozvíjet. Dnes už je to jiné, už i hospodu musí dotovat obec.
A jaké máte plány do budoucna?
Začneme budovat sběrný dvůr, chystáme se na stavbu kanalizace. Máme v plánu nové osvětlení a zásadní rekonstrukci hasičské zbrojnice.
Hasičská zbrojnice už nevyhovuje?
Jde spíš o to, že nemáme kam umístit komunální techniku a v hasičárně je dnes již nevyužívaná společenská místnost. Právě z té bychom chtěli udělat garáž. Hasiči si přejí aby jedna místnost v hasičárně byla vytápěná, aby tam mohli mít uloženy hasičské oděvy. Ty jsou nyní na obecním úřadě, což je v případě rychlého zásahu trochu z ruky.
Jaké spolky v obci pracují?
Hasiči a myslivci. Hasiči byli pár let v útlumu a nyní se začínají znovu probouzet. Pomáhají s úklidem obce a zúčastňují se okrskových soutěží. Vloni jsme jim pořídili auto, které jsme koupili od krajského úřadu. Má za sebou konstrukci a je už i přihlášeno do provozu.
Máte v obci dost mladých?
Mladí lidé tvoří asi třicet procent obyvatel. Většina se jich odstěhovala. Snažíme se, aby tady zůstali, ale je to těžké. Máme hotovou studii nové zástavby, kde je k dispozici přes 40 parcel.
Je v Chocomyšli něco, co vás trápí?
Problémy s odpady. Místní jsou spořádaní, pečlivě třídí a odpady nepohazují po okolí. To spíš dělají ti, co tudy projíždí. Mnohem zásadnější je problém s nájezdy méně přizpůsobivých občanů.
Jak to myslíte?
Dvakrát do roka děláme sběr nebezpečného odpadu. Jakmile jsou lednice, mrazáky a podobě na hromadách, dorazí tyto skupiny, vše rozbijí, vyberou, co se dá zpeněžit, a zmizí. Sběr nebezpečného odpadu se dělá proto, aby do ovzduší neunikal freon, v takovém případě je to úplně zbytečné.
Je tohle důvod, proč chcete vybudovat sběrný dvůr?
Dá se to tak říci. Za obci máme již připravený pozemek, kde zpevníme povrch, a celý ho oplotíme. Bude otevřen jednou týdně.
Příští rok budete slavit 650. výročí založení obce. Co chystáte?
Chtěli bychom nechat udělat historicky první znak obce. Také jsme se předběžně dohodli s regionálním historikem Zdeňkem Procházkou na nové brožurce, která by zmapovala Chocomyšl od historie až po současnost. Vize jsou takové, že bychom výročí spojili se setkáním rodáků.