Podomní prodejci v posledních týdnech obcházejí domácnosti na Domažlicku s dalším artiklem –
po smlouvách na změnu dodavatele energií se nyní objevují případy prodejců filtrů na úpravu vody, kteří děsí převážně starší obyvatele zavádějícími argumenty. Vyskytují se i podvodné firmy, které se telefonicky představují jako vodárna a chtějí vstupovat do bytů za účelem provedení kontroly vody.

„V polovině října jsme převzali do naší laboratoře vzorek vody s kalem ze Staňkova. Přinesla jej vyděšená obyvatelka s tím, že se jedná o vodu z městského vodovodu, ve které bylo zástupcem blíže neuvedené firmy doloženo nedefinovaným elektrochemickým experimentem, že takto špinavou vodu lidé pijí,“ potvrzuje zákeřné chování některých prodejců vedoucí laboratoře společnosti CHVaK Jaroslav Jiřinec.

Z dodaného vzorku pracovníci laboratoře provedli rozbory.  „Jejich výsledky ukázaly, že předváděcí akce byla zcela jasným podvodem, který nabývá charakter trestného činu šíření poplašné zprávy, klamání spotřebitele i poškozování dobrého jména firmy,“ konstatoval Jiřinec.

Voda, kterou zástupce firmy ukazoval vyděšené ženě, obsahovala vločky kalu, mimořádně vysoké koncentrace organických látek, železa, síranů i zvýšené koncentrace těžkých kovů (chrom, měď, zinek), vyšší obsah manganu a naopak nízký obsah chloridů. „Aby mohla z vodovodní vody vzniknout takováto voda, není z hlediska zákona zachování hmoty možné,“ dodal vedoucí laboratoře.

Kvalita vody ve veřejných vodovodech obcí, kam ji dodává společnost CHVaK, je pravidelně sledována jak její laboratoří, tak i hygienickou stanicí.
„Dodávaná voda splňuje požadavky na kvalitu, která je předepsaná vyhláškou ministerstva zdravotnictví. O její kvalitě se může každý odběratel informovat na internetu nebo přímo v naší laboratoři,“ dodává vedoucí laboratoře.

Jak odborníci ze společnosti Chodské vodovody a kanalizace, tak policisté varují před  podomními firmami, které nabízejí levné rozbory vod, přístroje na úpravu a zlepšení kvality vody a podobné produkty.

„Praktiky podvodníků mají nekonečné množství variant a pouze jediný cíl – prodat zboží osvědčeným postupem: vystrašení zákazníka, následně nabídka jedinečného výrobku a poté prodej předraženého a mnohdy nefunkčního výrobku se zcela mimořádnou slevou,“  popisuje Jaroslav Jiřinec. CHVaK se od podobných prodejců důrazně distancuje.

„Policisté v této souvislosti přijali několik oznámení. Domažličtí kriminalisté je nyní   prověřují,“ uvedla policejní mluvčí Dagmar Brožová.

„Podomní prodejci se zaměřují hlavně na osaměle žijící seniory. Důrazně apelujeme na jejich obezřetnost a doporučujeme, aby byli maximálně nedůvěřiví k cizím lidem, kteří se jim snaží cokoli prodat či vnutit,“ varuje Brožová a dodává: „Rovněž doporučujeme nezúčastňovat se předváděcích akcí a v případě negativní zkušenosti se obrátit na policii.“