Modafen, Nurofen stop grip, Paralen plus a Aspirin komplex – to jsou léky, které lidé měli kupovat ´na volno´ od prvního května pouze po předložení průkazu totožnosti.

„Státní ústav pro kontrolu léčiv si vzal velké sousto, které nezvládl. Já už spojení s centrálním úložištěm receptů mám, ale předávat data zatím nemohu. Ani z centra nejsou schopni podat zpětnou vazbu, nejsou na to technicky připraveni,“ řěkl Deníku lékárník ze Kdyně Zbyněk Altman.

„Prvního května se připojila zhruba třetina lékáren a systém se zhroutil,“ dodal s tím, že toto řešení problému s nelegální výrobou drog je zbytečně složité. Uvedené léky jsou podle něj plně nahraditelné jinými medikamenty bez pseudoefedrinu.

Podobně se o nařízení vyjadřuje jeho kolega z Poběžovic. „Poměrně pochybuji o tom, že opatření bude mít vliv na výrobu drog. Podle mne je množství povolené pro volný prodej stanoveno poměrně vysoko. Já osobně s něčím podobným u nás zkušenost nemám, lidé kupují jedno, dvě balení,“ uvádí Jaroslav Chloupek, který není zatím připojen k centrální databázi.

„Mne připojí ve středu, i když jsem žádal už v prosinci. Kolegové, kteří byli připojeni, už avizovali, že je přesycený systém. Takže musíme počkat, až to bude fungovat,“ říká Jiří Herink s tím, že přesto ´úložiště´ vnímá jako velmi pozitivní věc: „Ve fungujícím systému umožní lékaři nejen napsat recept pro pacienta odkudkoliv, i z dovolené, ale bude dobré i pro kontrolu.“

„Podle mne je vše zbytečně složité. Obávám se, že pokud přijde pacient a bude chtít třeba Modafen, budu pět minut ´tahat´ údaje z Prahy, zda nepřesáhl povolené množství. Zatím tu vznikne fronta a někteří zákazníci znechuceně odejdou,“ obává se Herink.

„Nelíbí se mi, že budou muset předkládat občanský průkaz. Z centra pak budou sledovat všechno, všechny a ve všem,“ doplňuje Altman.

Lékárníci se shodují v tom, že jednodušší by bylo nemít léky s pseudoefedrinem na skladě. Ten, kdo o věci rozhodoval, prý přesunul odpovědnost na výdejce léků, místo aby vše řešil jednorázově – zařazením těchto léků mezi medikamenty ´na předpis´.

Nikdo také nemyslel na to, že léky u nás v příhraničí kupují Němci. Bude vše platit i pro ně?

„To mne nenapadlo, ale až budu připojený, zeptám se, jak správně postupovat,“ odpověděl Deníku Herink.