Mnozí lidé na štědrý večer nezasednou se svými blízkými ke slavnostní tabuli. Překážkou jsou jim pracovní povinnosti, které musí plnit bez ohledu na sváteční období.

Své o tom ví například domažlický policista Zdeněk:
„Službu na štědrý večer jsem si vzal dobrovolně. Jsem svobodný a zatím bezdětný, tak jsem chtěl umožnit kolegům, kteří mají rodiny, aby mohli štědrý večer trávit s nimi," popisuje. „Dárky si rozbalím až 25. prosince ráno po návratu z noční služby. Dělám to tak pravidelně už několik let," dodává.

I tak jsou do služby veleni i policisté s rodinami a dětmi.

„Je to proto, že Vánoce nejsou vždy klidné, a proto je třeba výkon služby posílit, abychom zajistili kvalitní výkon služby občanům i v tento významný sváteční den ," popisuje domažlická policejní mluvčí Dagmar Brožová a dodává: „Na služebnách je ale vánoční atmosféra znát. Jsou vyzdobené vánočními stromky a policisté si také z domova přinášejí cukroví."

O Vánocích do domažlických ulic vyrazí i pracovníci Domažlických technických služeb (DTS).

„V pátek 26. prosince naši lidé zajistí svoz komunálního odpadu za pravidelné čtvrteční a páteční svozy," informoval Jaroslav Zavadil, ředitel DTS.

Mezi profese, které musí být v práci bez ohledu na svátky, patří i železničáři.
„Na Štědrý den letos sloužím jen do půl druhé odpoledne, pak mne vystřídá kolega a já jdu až 25. prosince. Když byly děti ještě malé a musel jsem sloužit, do štědrovečerní služby se mi moc nechtělo, ale teď už to nehrotím. Většinou se ale končilo v šest nebo v sedm hodin večer, takže přišel Ježíšek až potom," říká strojvedoucí Josef Jansa z Poběžovic.

Podobně, jen s tím rozdílem, že jejich směna většinou trvá přes štědrý večer až do následujícího rána, jsou na tom i profesionální hasiči.

„U nás slouží kompletně celá směna, na niž Štědrý den vyjde dle rozpisu. Záleží pak na lidech, jak se domluví, zda třeba kolegovi řeknou: Ty máš děti, buď doma! Existuje dohoda, že jeden rok si vezme službu o Štědrém dni určitá skupina lidí, další rok se to vystřídá. Stává se ovšem, že když je přestupný rok, ´vyjde´ Štědrý den dva roky po sobě na tutéž směnu, v tom případě je to také o vzájemné domluvě," konstatuje velitel čety HZS Domažlice Jiří Beran, kterého jsme zastihli ve službě v pondělí před Vánoci.

O Štědrém dni bude mít volno. „Další směna mne čeká o svátcích 25. prosince a do práce jdeme s kolegy také na Silvestra. Hlavně aby nebyl žádný požár," zakončuje Beran.

Autoři: Milena Cibulková, Josef Babor