Tentokrát se zámek a šlechtic Maxmilián Trauttmansdorffský představil v Madridu na panelové výstavě Národního památkového ústavu ČR, který ve španělské metropoli pořádal společně s Historickým institutem Nejvyšší rady Španělska pro vědu a výzkum sympozium s názvem 'Císařští vyslanci v Madridu a jejich rezidence v českých zemích'. Výstava v Madridu potrvá do 5. 12. Ovšem proč zrovna Madrid?

„Ambasadoři u královského dvora v Madridu zaujímali mezi císařskými vyslanci vždy přední postavení. Od 16. do 19. století tento post ve Španělsku zastávali desítky mužů, z nichž mnozí pocházeli z Českého království, které tehdy bylo součástí monarchie rakouských Habsburků,“ vysvětluje autorka výstavy Milena Hajná, kunsthistorička z NPÚ v Českých Budějovicích.

Není to však jediný zahraniční přesah horšovskotýnského zámku a šlechtice Maxmiliána. Poslední říjnový týden se mu dostalo pozornosti v německém Osnabrücku. Výstava s názvem Maxmilián Trauttmansdorff, diplomat dvou císařů, jeho zásluhy o vestfálský mír (1648) a památky na něj na zámku Horšovský Týn v České republice, v německém městě Osnabrück se konala ve stejných prostorách, kde se v roce 1648 sešel vestfálský mírový kongres. Teď Maxmilián zastupuje náš zámek v Madridu. Do konce roku ho ještě čeká pobyt v Tokiu.