Alkohol, rvačky a vysoké denní teploty zaměstnaly o uplynulém víkendu, kdy se v Domažlicích konaly Chodské slavnosti, hlavně zdravotníky a policisty. Lékaři a sestry plzeňské záchranné služby museli zasahovat v šesti případech.

Podle mluvčí plzeňské záchranky Lenky Ptáčkové však nešlo o nijak zvlášť černý víkend. Vzhledem k tomu, že slavnosti navštívily desetitisíce lidí, je šest výjezdů běžná norma obyčejného víkendu ve větších městech.

„Ve dvou případech vyjížděli záchranáři ke kolapsu. Jednalo se o starší lidi, kteří byli převezeni na internu Domažlické nemocnice. Dvakrát zasahovali záchranáři u napadení na Chodském náměstí. V prvním případě se jednalo o rvačku dvou mužů ve věku kolem čtyřiceti let. Jeden byl s lehkým a druhý se středně těžkým zraněním převezeni na chirurgické oddělení Domažlické nemocnice,“ popisuje průběh slavností Ptáčková.

Výjimkou nebyla ani intoxikace alkoholem. V hotelu Družba v Mánesově ulici v Domažlicích se do němoty zpili hned dva muži, které od záchranářů převzali lékaři na interně.

Uplynulý víkend si vyžádal i mladý lidský život. Třicetiletého řidiče, který havaroval v sobotu odpoledne za obcí Mířkov, se přes veškerou snahu lékařů zachránit nepodařilo.

„Řidič vozidla Seat Ibiza narazil do stromu a na místě zemřel,“ informovala policejní mluvčí Plzeňského kraje Martina Kohoutová s tím, že na místě zasahoval i vrtulník. Nikdo jiný zraněn nebyl. „Řidič zřejmě nezvládl řízení,“ poznamenala Kohoutová.

Ačkoliv záchranáři měli více práce v sobotu, na chirurgickém oddělení domažlické nemocnice měli napilno už v pátek večer.
„Nemůžeme říci, že by se letošní Chodské slavnosti, co se týče počtu ošetřených, výrazně lišily od těch loňských. Kromě úrazů způsobených opilstvím jsme ošetřovali i úrazy hlavy a vážné zlomeniny,“ řekl domažlický chirurg Michal Fait.

Ve střehu byli celý víkend i domažličtí městští strážníci. Dvě hlídky dohlížely na pořádek čtyřiadvacet hodin denně.
„Letošní Chodské slavnosti nebyly v porovnání s minulými lety ničím výjimečné. Několikrát jsme budili opilce povalující se na různých místech a poslali je domů. Vše proběhlo v klidu a ani na záchytku jsme nemuseli nikoho odvézt,“ řekl velitel domažlických strážníků Bohuslav Perlovský.