Domažlice mají za sebou 53. Chodské slavnosti, které každoročně pořádá Městské kulturní středisko v Domažlicích. Od pátečního večera až do nedělního odpoledne si přišel na své každý návštěvník, který do Domažlic na letošní Vavřineckou pouť zavítal. Bohatý program nabídl domácím i hostům desítky různých vystoupení, výstav a zajímavých akcí.

Program už v pátek tradičně zahájila skupina historického šermu Korbel, která na náměstí uspořádala již třinácté Domažlické fechtování, hraní a chrlení ohně. Od soboty žil folklor, dechovka, hudba a zábava nejen na pódiu u brány, ale také pod Chodským hradem či u penzionu v Baldovské ulici. Sobotním Putováním po Chodsku s písničkou a veselým vyprávěním s Konrádyho dudáckou muzikou a hostem provázela slovem stovky posluchačů Michaela Vondráčková.

„Chodské folklorní slavnosti jsem si nenechala ujít už několik let. Je to nádherná přehlídka krojů a nejrůznějšího lidového umění. Přímo nadšená jsem byla také z vystoupení souborů ze zahraničí. Jejich kroje ani tance jsem vůbec neznala, a proto na mne udělaly přímo fascinující dojem,“ prozradila deníku Alena Brantlová z Rokycan.

Příznivce folkloru neméně zaujaly chodské milostné písně a chorvatský soubor Vugrovec. Své posluchače si rovněž našlo vystoupení dětských folklorních souborů z Postřekova a dětského souboru Plzeňáček.

V neděli pokračovaly oslavy na zmíněných pódiích a samozřejmě i v soukromých klubech a pohostinstvích. Zcela nevšední zážitek přinesl nedělní odpolední program, který na téma Poutě a posvícení hu nás na Chodsku připravila Jiřina Holoubková ve spolupráci s Martou Skarlandtovou. Diváci zde mohli zhlédnout procesí, které bylo dříve náboženskou tradicí každé poutě. Dnes už je známé pouze z vyprávění.

„Jedná se samozřejmě o procesí, které je stylizovaně provedeno. Sama jsem ho nikdy neviděla. Vše, včetně hlavní motlidby, je vyčteno z knihy Jindřicha Jindřicha Chodsko. Tato kniha se pro mě stala hotovým pokladem,“ sdělila Marta Skarlandtová s tím, že v knize se píše, že na pouť se scházeli lidé z celého vůkolku: „Což pro nás v dnešní době může znamenat z poloviny Evropy. Proto v programu učinkují i zahraniční soubory,“ dodala.