„V patnácti letech jsem nevěděl, čím chci v životě být. Táta byl na vojně s ředitelem pivovaru, slovo dalo slovo a já se šel učit sladovníkem. Po vyučení jsem nastoupil do domažlického pivovaru, kde jsem působil 31 let," zavzpomínal Hlavsa.

Než se vypracoval na sládka, musel řediteli pivovaru dokázat, že umí.
„Sládek je osoba určená ředitelem nebo majitel pivovaru na základě vědomostí a zkušeností. Pokud se chce někdo stát sládkem – studovaným, musí absolvovat vysokou školu chemicko - technologickou. Já jsem na tato studia nedosáhl, protože táta byl politicky perzekuovaný, tak jsem se na sládka vypracoval."

Když domažlický pivovar skončil, šel již tehdy vyhlášený sládek pracovat jako skladník do stavebnin.
„Tady jsem byl osm let. Pak se v koutě začal opravovat pivovar a jeho majitel k nám jezdil pro materiál. Zedníci mu tehdy řekli, jestli potřebuješ sládka, tak tamhle ho máš. Tak jsme si plácli."

I přesto, že měl Hlavsa jednatřicetiletou praxi, nechal si ho majitel pivovaru prověřit. Poslal ho na zkušenou do pražského pivovaru.

Sládek musí mít pevnou vůli
„Kdo chce dělat tuto práci, musí mít pivo rád, ale zároveň musí mít pevnou vůli. To platí pro každého, kdo dělá u pivovarnického řemesla. Kdyby častěji, nebo rychleji ochutnával, bude z něho notorik. Znám takové pracovníky, říkám ji maskoti pivovarští, kteří se dokáží osvěžit několikrát denně. Takoví lidé jsou v pivovarství nepoužitelní."

Výroba piva je alchymie
Sládek určuje technologii výroby a také z jakých surovin bude pivo vařit.
„Kdo chce vařit dobré pivo, musí používat kvalitní suroviny. Každý rok je pivo jiné. Záleží na tom, jaký se urodí sladovnický ječmen a chmel."
Kvalita piva závisí také na vodě. Koutský pivovar má vlastní vodu, která je vynikající na vaření piva. Kde vyvěrá, je však přísně tajné.

„Voda k výrobě piva musí být měkká. Čím méně je v ní minerálů, tím je vhodnější. Když se vaří slad, dokáže z něho měkká voda přijmout téměř vše. Vařit pivo je zkrátka alchymie," dodává Hlavsa.

Za osm let existence si koutský pivovar udělal prestiž po celém světě. „Když jsme začínali, měli jsme 120 sudů, dnes jich máme čtyři a půl tisíce a stále je to málo. Pivovar jede non stop a nových zájemců o odběr piva stále přibývá. Zájem mají z Kaliningradu, kteří by chtěli týdně 900 sudů, což je 18 tisíc piv, Angličané by chtěli každý měsíc jednu cisternu, což je 260 hektolitrů piva.

V Koutském pivovaru uvaří ročně 10 000 hektolitrů piva, a to deseti, dvanácti, čtrnácti a osmnástistupňového.

A jaké upřednostňuje pan sládek? „Já mám nejraději desítku, osvěží a hlava po ní zůstane dlouho čistá."