Doslova za pět minut dvanáct se Kolovečským podařilo vybrat zhotovitele stavby na opravu místní základní školy. Pokud by se to ani v pátém kole výběrového řízení nepovedlo, mohli přijít o přislíbenou dvanáctimilionovou dotaci.

„Už jsme měli skutečně namále. S výběrem zhotovitele stavby byl velký problém a podařil se vyřešit až na poslední chvíli. Pokoušeli jsme se zhotovitele vybrat už od března minulého roku. Až v pátém kole výběrového řízení, které se uskutečnilo v prosinci, se to podařilo. Zhotovitelem stavby bude sdružení tří firem,“ řekl starosta Kolovče Václav Pergl.

Ačkoliv mají Kolovečtí ohledně výběrových řízení už celkem bohaté zkušenosti, takový maraton nepamatují.
„Bylo totiž nutné dodržet velmi přísná pravidla, která ohledně dotace ukládá Fond životního prostředí. Na výběru dodavatele závisí i konečná cena díla, která se pohybuje kolem 17 milionů korun. Problém byl v tom, že buď byly v nabídkách firem nedostatky, nebo se hlásilo málo uchazečů. Už hrozilo, že o dotaci přijdeme a tolik potřebnou opravu nezrealizujeme. Jsme totiž vázáni termínem ohledně dotace. Byli jsme vybráni jako potencionální výherci a jednou z podmínek bylo provést řádné výběrové řízení. Pokud bychom s výběrem zhotovitele pokračovali ještě letos, mohl by poskytovatel dotace ztratit trpělivost. Stanoven byl totiž i termín, dokdy musí být předložen výsledek výběrového řízení. Ten se nám nakonec povedlo dodržet,“ pokračuje Pergl.

S rozsáhlou rekonstrukcí budovy základní školy, která byla postavena v 50. letech minulého století, by chtěli Kolovečtí začít už v březnu.

„Nemohu to zatím na sto procent slíbit, protože v současné době jsme tak v půli cesty. Doklady jsme předložili Státnímu fondu životního prostředí a čekáme, že nejpozději do konce března nám vydá rozhodnutí o poskytnutí dotace. Pak bychom se okamžitě pustili do práce,“ vysvětlil kolovečský starosta.

Projekt rekonstrukce obsahuje kompletní zateplení vnějšího pláště budovy včetně půdního prostoru, výměnu oken a dveří a počítá i s instalací účinnějšího tepelného zdroje.  „Starou plynovou kotelnu chceme nahradit účinnějšími tepelnými čerpadly, tedy třemi stometrovými termálními vrty, které pracují na principu země – voda,“ vysvětluje kolovečský starosta s tím, že  pokud městysi vyjde vše podle plánu, bude o děti postaráno na několik generací dopředu,“ dodal Pergl.

Některé práce, jako jsou termální vrty v parku před školou, příprava čerpadel nebo zateplování budovy, budou prováděny při běžném provozu. Stěžejní pak budou prázdniny, kdy bude vyměněna tepelná soustava.
Hotovo by mělo být 31. srpna. Škola se tak poprvé dočká výraznější investice.

„Oprava je už opravdu nutná, abychom zamezili znehodnocování budovy a prodloužili její životnost. Zanedbatelná nebude ani úspora nákladů na energie,“ ukončuje Pergl.