"Peču pizzu se žampióny, paprikou a rajčaty," hlásila Lucinka hrající si v nové dřevěné kuchyňce, v níž  nechybí v odpovídajícím měřítku vyrobené nejmodernější vybavení včetně myčky na nádobí.

Ondra, který do školky dojíždí z Vlkanova, maloval na novotou vonícím stolečku autobus, kterým do Poběžovic pravidelně dojíždí jeho blízcí a odteď se zřejmě jeho pasažérem stane i on sám.

Velké oblibě se od rána těšily velké textilní kostky, které slouží jako obrovská stavebnice a děti si díky ní prohlubují svoji fantazii. Zatímco v jedné třídě z ní stavěly dům, ve druhé se z ní stala velká loď.

„Jsou dnes zlatí. Od rána si hrají, jsou uchváceni z mnoha nových hraček. Neví, s čím si mají hrát dříve," popsala učitelka Zdenka Bartoníková z třídy Sluníček. „Na chvilku jsme museli hraní přerušit, protože děti byly celé rozechvělé a měly už rozpálené tvářičky," s úsměvem dodala ředitelka Lenka Pekárová.

Jí a jejím kolegyním včerejškem  skončilo tříleté dennodenní trmácení do tři kilometry vzdáleného Mnichova, kde poběžovická školka našla útočiště v bývalé škole poté, co původní školkový areál musel být z technických a hygienických důvodů uzavřen a zbourán. „Největším problémem tříletého provizoria bylo dovážení obědů  tak, abychom dostáli všem předpisům," konstatovala Pekárová. Mínusem bylo i nedostatečné vybavení mnichovské zahrady, kam  se z Poběžovic dalo převézt jen několik prolézaček.

Naproti tomu nová zahrada školky v Poběžovicích přetéká mnoha barvami zářícím vybavením, na kterém mohou naráz dovádět desítky dětí.
Některé z nich byly ve školce včera úplně poprvé, protože první týdny školního roku nevyužily možnosti mnichovského azylu. „Máme obrovskou radost, že díky zážitkům z nového prostředí ani jedno z nich nepláče, jak to při úplně prvních dnech ve školce bývá obvyklé," pochvalovala si Bartoníková.

Po celodopoledním hraní a seznamováním se s hračkami a atrakcemi se poběžovičtí předškoláci dočkali i prvního oběda v nové školce. Paní kuchařky pro ně připravily oblíbené špagety.Původní poběžovická školka byla uzavřena v roce 2009, přesně před rokem došlo k demolici původního areálu a koncem srpna byla stavba dokončena. Následovala instalace nového vybavení nejen do tříd, ale i na zahradu a do školkové kuchyně.

„Ve čtvrtek a pátek jsme za pomoci pracovníků Služeb města Poběžovice přestěhovaly zbývající věci z Mnichova," popsala závěrečnou fázi příprav na plnohodnotný provoz Pekárová. Náklady na výstavbu poběžovické mateřské školy dosáhly téměř 60 milionů korun. Významnou měrou se na jejich úhradě podílel ROP Jihozápad.