Blížejov – Každý čtvrtek se v tělocvičně blížejovské základní školy scházejí chlapci na pravidelný sportovní trénink. Nejde však o obvyklý trénink s kopacím míčem či florbalovou hokejkou. Blížejovští chlapci se učí historickému šermu.

„Učím kluky bojovat mečem, holí, později přejdeme i na sekyry,“ říká instruktor Jan Král z Blížejova. Dodává, že všechny zbraně jsou samozřejmě dřevěné.

S nápadem založit kroužek historického šermu v rámci klubu Beránek Blížejov přišla Jana Svítivá a děti i rodiče o tuto netradiční sportovní disciplínu projevili nečekaný zájem.

„Rodiče jsou rádi, že mají děti nějaký pohyb a pro kluky samotné je šerm samozřejmě velice atraktivní,“ vysvětluje Král, který sám se šermem začínal ve čtrnácti letech a působil ve skupině historického šermu Páni z Rýzmberku.

Hodiny šermu navštěvují chlapci už více než dva měsíce a jejich zájem ani nadšení zatím nepolevují.

„Mám kolem osmi žáků a pořád nabíráme další. Kluci přivádějí kamarády, šerm je baví, poslouchají a jsou velmi ochotní se učit, takže si nemůžu stěžovat,“ pochvaluje si instruktor. „Vypomáhá mi Jan Havlíček a trénujeme jednu hodinu týdně, ale všichni chtějí víc, takže budeme hodiny asi rozšiřovat,“ poznamenává.

Jan Král chlapce učí francouzské škole šermu 14. – 16. století. Nezbytnou součástí výuky je ale i nauka o zbraních, historii a v neposlední řadě i etice. „Chlapci nyní trénují zejména obranu a učí se například i jak zastavit ránu, když se soupeř nekryje. Základem je předvést dobrý šerm a neublížit si,“ vysvětluje instruktor.

„Těžké bylo třeba krokování, ale zvládl jsem ho docela dobře,“ říká osmiletý Matěj Volejník. „Vůbec jsem nevěděl, že při šermování se musím učit dělat kroky,“ dodává nadšený šermíř.

„Chceme být schopni dát dohromady nějaké šermířské vystoupení pro rodiče, na různé kulturní akce v obci a podobně,“ říká Král, který by chlapce rád dovedl k tomu, aby se později mohli stát například členy některé šermířské skupiny. „A samozřejmě aby kluci získali taky něco do života a dokázali se bránit, když se dostanou do nějakého maléru,“ dodal na závěr bývalý Pán z Rýzmberku.