Popálenina, bezvědomí, uzavřená zlomenina bérce, transport raněných. To byly jen některé z úkolů, které museli vyřešit účastníci mladší kategorie okresního kola soutěže mladých zdravotníků. Ta se konala v domažlické Sokolovně.

Ti starší – z druhého stupně základních škol – se museli popasovat s epileptickým záchvatem, uštknutím, zlomeninou klíční kosti, otevřenou zlomeninou bérce nebo se ztrátovým poraněním prstu na ruce.

„Nejlépe nám šlo poznávání bylin, největší problém nám dělala inscenovaná srážka cyklisty a chodce. Všichni se vrhli na ošetřování chodce a na cyklistu jsem zbyla sama," popsala Johana Kořínková z týmu holýšovské základní školy. Ten tvořili členové tamního zdravotního kroužku.

„Družstva byla velmi kvalitně připravená. Již dlouho se nám nestalo, aby se nám sešla na prvním místě ve starší kategorii dvě družstva. Něco podobného se stalo i u prvního stupně, kde se sešla také dvě družstva na 3. místě. Vyřešili jsme to tím, že lepšího umístění dosáhlo to družstvo, které mělo více bodů ze stanoviště s nejtěžším poraněním," popsal vedoucí soutěže Vojtěch Dvořák z pořádajícího oblastního spolku Českého červeného kříže.

Doplnil, že nejtěžším poraněním ve starší kategorii byl zásah elektrickým proudem a v mladší poranění dvou osob po srážce cyklisty s chodcem, který po kolizi zůstal v bezvědomí. Oba účastníci nehody měli více poranění, např. zlomenou noha, odřeniny a podobně.

„Mimo těchto poranění hlídky ošetřovaly také úraz břicha s vyhřezlými střevními kličkami, úrazovou amputaci prstů nebo uštknutí hadem," doplnil Dvořák.
Vítězové obou kategorií postoupili do krajského kola, které se koná 28. května v Nýřanech.

„Chtěl bych poděkovat paním učitelkám, které se o děti dobře starají a snaží se je naučit maximum ze základů první pomoci. Na dětech je tato skvělá příprava vidět," zhodnotil na závěr Vojtěch Dvořák.