Základní škola v Poběžovicích prochází v současné době karanténou.

Žáci poběžovické školy navštívili Mistrovství světa ve florbale v pražské O2 aréně a odtud si pravděpodobně přivezli i nepěkný suvenýr v podobě žloutenky.

„Odpovídá tomu inkubační doba i výskyt žáka, který se nakazil,“ uvedl ředitel školy Vladimír Foist s tím, že nemocný student je zatím ojedinělým případem.

Děti z osmé třídy, která je už od 26. ledna v karanténě, mají své vlastní sociální zařízení a jen pro sebe vyhrazenou třídu a prostor v jídelně, kde se zvlášť stravují s vlastním nádobím.

Na všech sociálních zařízeních se nacházejí dezinfekční prostředky, uklízečky používají speciální přípravky. Jinak ale není pohyb dětí v budově omezen, výuka probíhá normálně a ani akce školy nejsou podle ředitele ohroženy.

Od září do prosince minulého roku si třemi, na sebe navazujícími karanténami prošla i domažlická Základní škola Msgre B. Staška. „Žáci se pohybovali odděleně a na oběd chodili v jiném čase, aby se po obědě jídelna stihla vydezinfikovat,“ vzpomíná ředitel Luboš Kuboň s tím, že tehdejší situace přinesla škole mnoho problémů nejen s organizací.

U poběžovických žáků, kteří přišli do styku s nakaženým, vyšly krevní testy negativně. Přesto karanténa může trvat až padesát dní.

„Jsme pod kontrolou hygienické stanice, respektujeme jejich nařízení a doporučení, ale neobáváme se, že by se žloutenka rozšířila,“ říká ředitel.

Třináctiletý Jiří Houdek se nákazy od spolužáků také neobává. „Ze žloutenky strach nemám. Vím, že ji můžu dostat třeba ze špinavých rukou, takže na to si teď už dávám dobrý pozor.“

Zástupkyně ředitele Miroslava Šebestová dodala, že učitelé vše probrali s žáky, kteří se k situaci postavili velmi zodpovědně a na zvýšenou hygienu dbají.