Na události staré půl století se v sobotu vzpomínalo v Horšovském Týně. Základní škola v Zámeckém parku se tu dětem poprvé otevřela 1. září 1958 a v sobotu se do školy vrátilo i pár těch, kteří tehdy byli u toho.

„S touto školou jsem takříkajíc spjat pupeční šňůrou,“ smál se zástupce ředitele Luděk Thomayer, když po slavnostním zahájení shromáždění bývalých i současných pedagogů a zaměstnanců školy vyzval všechny k přípitku. Zahájili jím se současným ředitelem Pavlem Janským také výstavu dobových fotografií mapující dlouholetou historii horšovskotýnské školy. „Mnozí z vás se tu jistě poznají,“ dodal Thomayer.

„Jsem šťasten, že tu mohu přivítat vzácné hosty, zejména pana Josefa Kohouta, který byl v roce 1958 zástupcem naší první ředitelky Ireny Pekové. Později se zde stal ředitelem, ovšem v roce 1967 odešel na vznikající gymnázium do Domažlic,“ uvedl Janský s tím, že škola začínala jako jedenáctiletá střední škola a byla rozdělena na tři vzdělávací stupně. Během let vystřídala spoustu názvů a prošlo jí vedle zhruba šesti tisícovek žáků také na dvě stovky pedagogů. „Je to úctyhodné číslo a já mohu říct, že si všech velmi vážím a vážím si i svých současných kolegů tady ve škole, učitelů i dalších pracovníků školy. Patříme ke školám se skvělým zázemím, máme například dvě počítačové učebny a velmi fundovaného učitele výpočetní techniky Pavla Straku. Výbornou pomůckou je interaktivní tabule a mohl bych toho jmenovat mnoho dalšího,“ dodal ředitel školy.

Oslavenkyni navštívily během sobotního odpoledne desítky dalších ´gratulantů´. Vedení školy totiž budovu na pár hodin zpřístupnilo veřejnosti, která si mohla prohlédnout veškeré prostory. Pozvaní hosté se později přesunuli do Městského kulturního zařízení, kde oslavy 50. výročí Základní školy v Zámecké parku vyvrcholily rautem a společným posezením do pozdních večerních hodin.