Pětadvacet interaktivních tabulí má nově domažlická základní škola v ulici Msgre B. Staška. Donedávna jich bylo pouze sedm. „K dispozici ji teď má každá třída ve své kmenové učebně, žáci tak nemusí přecházet na interaktivní výuku do jiných tříd,“ popsal hlavní výhodu ředitel Petr Jansa.

Dvoumilionovou investici na pořízení moderních pomůcek plně uhradily peníze z projektu EU Peníze školám, který na české straně zaštiťuje ministerstvo školství.

„Poskytlo nám šablony na vyplnění administrativně složitých přihlášek a podstatně nám tak usnadnilo práci,“ konstatoval ředitel.

Tabule mohou sloužit jako monitor, na kterém děti sledují výukové filmy, nebo jako dotyková plocha pro multimediální práci (lze na ni kreslit speciální fixou, vyplňovat testy, vybírat z informací na DVD a podobně).

Na přípravě výukových materiálů se podílejí sami pedagogové z domažlické školy.
„Přistoupili k tomu velmi aktivně. Mnozí chodí na dobrovolné školení od partnerského vydavatelství, které připravuje interaktivní učebnice,“ popsal Jansa.

Evropský projekt je rovržen do třiceti měsíců. Na nákup techniky navazuje vývoj vlastních výukových programů. Práce domažlických učitelů bude podrobně evidována. Jejich učební programy budou moci později využít i kolegové z jiných škol.

„Děti z mé třídy znají výuku na interaktivní tabuli již od loňska, práce s ní je baví a udrží je déle v pozornosti,“ chválí si třídní učitelka 2.B Radmila Uzlíková. Její slova potvrzoval les rukou, který se zdvihl při každé otázce, kdo z dětí chce splnit zadanou úlohu na nové tabuli.