„Letos jsme vyjeli sekat o deset dní déle než vloni. Kvůli přeháňkám máme na polích těžký terén a zapadává nám technika," říká agronom meclovské zemědělské, a. s., Ondřej Kučera a dodává: „Při počasí, kdy každou chvíli prší, je sklizeň vždycky velmi problematická. Zrno je navíc mokré, takže se musí dosušovat a to jsou náklady navíc."

Panující počasí sklizeň nejen protahuje, ale podle Václava Kocka, agronoma Agrimy Draženov, jsou i o něco nižší výnosy.
„Už máme sklizený ozimý ječmen. Na 72 hektarech byl výnos necelých šest tun, což je méně než vloni. na výnosech se podepsalo hlavně loňské počasí. Když jsme na podzim seli, bylo obrovské sucho. trochu to vylepšila pro obilí příznivá zima, ale velké výkyvy počasí se na výnosech vždycky podepíší."

Draženovským zemědělcům ještě zbývá sklidit posledních 15 hektarů řepky.
„Sklizeň se protahuje, protože práci na polích neustále přerušují přeháňky nebo přívalové deště. Pro kombajnisty je práce v takových podmínkách velmi náročná," dodal Kocek.

Nad výnosy i současným počasím bědují i mrákovští zemědělci. „Tento týden sklízíme řepku s velkými problémy. Máme sklizeno asi ze tří čtvrtin a práce stále přerušují lijáky. Výnosy jsou mnohem horší než vloni a předloni. Porosty vůbec nevypadaly špatně a měli jsme z nich radost. Nyní se udělaly nepěkné. Na jejich kvalitě se podepsalo počasí během jara," popsal situaci Pavel Kupilík, agronom ZOD Mrákov.

Před týdnem se mrákovským podařilo sklidit bez problémů ozimý ječmen.

„I u ozimého ječmene jsou letošní výnosy pouze průměrné," dodal Kupilík s tím, že pokud jim počasí dovolí, sklidí řepku o víkendu a pak se vrhnou na sklizeň pšenice.