Do pozdního večera křižovaly v uplynulém čase kombajny pole nejen s ozimými obilovinami a řepkou.

„Každé pondělí se sčítají sklizňová data. Podle výsledků k 3. srpnu je na Domažlicku sklizen veškerý ozimý ječmen, který byl letos zaset na 2812 hektarech. Celkem z uvedených ploch bylo sklizeno 14 791 tun ječmene, což představuje hektarový výnos 5,26 t/ha," říká Ludvík Jírovec, ředitel Okresní agrární komory Domažlice.

Pohled na statistiku Plzeňského kraje napovídá, že v našem regionu se po tom plzeňském (6,1 t/ha) urodilo ozimého ječmene nejvíce, nejnižší výnosy naopak měli zemědělci v okrese Rokycany (4,2 t/ha).

Zemědělci dále sklízejí řepku, žito, oves, ozimou i jarní pšenici a také jarní ječmen. Řepka už je na Domažlicku sklizena ze tří čtvrtin ploch, výnos z hektaru činí 3,2 tuny, což ve srovnání s uplynulými lety je podobné jako předloni.

Téměř z poloviny je dokončena sklizeň žita (46,2 %), které prozatím ukazuje slušný výnos 5,6 t/ha. Pod střechou je také úroda ze zhruba dvou pětin ploch osetých jarním ječmenem.

„Zde se dostáváme zatím na výnos 3,9 tuny z hektaru," konstatuje Jírovec.

V regionu už zůstala strniště na 16,4 % ploch osetých ozimou pšenicí. Zatím činí průměrný výnos 6 tun z hektaru.

Oves byl na Domažlicku vyset na 607 ha, přičemž ke dni aktualizace bylo prozatím sklizeno 38 ha. Na sklizeň ještě čeká 250 ha tritikale, což což je obilnina, která vznikla křížením žita a pšenice.

K 3. srpnu bylo v našem regionu sklizeno obilí z celkem 29,5 % ploch, řepka ze 75,2 %.

A jak jsou zemědělci v globálu spokojeni?

„Výnosy jsou u nás kolem šesti tun, takže dobré, kvalita výborná. S obilím a řepkou je spokojenost, avšak s ostatními plodinami jako s kukuřicí, brambory, slunečnicí a dalšími je to špatné, velmi špatné! U obilí se tvořily výnosy v době, kdy ještě bylo dobré počasí," prohlašuje Ondřej Kučera, agronom Meclovské zemědělské a. s.

„Počasí letos žním sice přeje, je ale hrozné sucho a obilí není zralé, ale zaschlé, je podsušené. Jediná výhoda je, že můžeme letos sklízet kvalitní a suchou slámu. Bohužel výnosy jednotlivých plodin jsou daleko nižší než vloni, neboť obilí i řepka byly zaschlé. Je to letos s tím tropickým počasím moc špatné, bude málo krmení. Nerostou jetele ani vojtěšky," smutně konstatuje agronom společnosti AGRO Staňkov Václav Vítek.