Epidemiologická situace v Plzeňském kraji se stejně jako v celé České republice opět zhoršuje. Hygienici denně registrují stovky nových případů. Zároveň také přibývají pacienti, kteří vyžadují hospitalizaci. Ve vážném stavu leží v plzeňské fakultní nemocnici téměř čtyři desítky pacientů.

Podle ředitele Krajské hygienické stanice (KHS) v Plzni Michala Bartoše není situace příznivá. „Denně registrujeme v průměru pět set až sedm set nových případů, což je opravdu hodně. Začínáme narážet nejen na personální limity, ale také na limity obsazenosti nemocnic. Musím však poděkovat všem zúčastněným jako například pracovníkům hygieny, krajského úřadu či hasičům za maximální nasazení. Děláme, co můžeme,“ okomentoval Bartoš.

Ve Fakultní nemocnici (FN) v Plzni je v současné době hospitalizováno 157 pacientů s onemocněním covid-19. „Z toho je 149 pacientů na covidových pracovištích. Na covid JIP lůžcích leží 38 pacientů, z nichž je patnáct nemocných napojeno na umělou plicní ventilaci a dva pacienti na ECMO (mimotělní podpora života pozn. red.),“ informovala mluvčí FN Gabriela Levorová s tím, že lůžkovou kapacitu pro covidové pacienty nemocnice postupně navyšuje.

Největší zdravotnické zařízení navíc kvůli infekci k pondělku 4. ledna postrádala 159 zaměstnanců. „Ti jsou v karanténě nebo v izolaci,“ doplnila Levorová.

Také v nemocnicích Plzeňského kraje se skokově zvýšil počet covid pozitivních pacientů. V krajských zařízeních jich je hospitalizováno 110, z toho pět leží na JIP. „Na růst reagují všechny nemocnice akutní péče omezováním odkladné péče a opětovným navyšováním kapacit covidových lůžek. Situace zatím není tak dramatická jako na přelomu října a listopadu, nicméně chceme být připraveni i na zhoršující se scénáře,“ uvedl mluvčí nemocnic Jiří Kokoška s tím, že mírně vzrostl i počet zdravotníků na nemocenské. „Je jich bezmála 40,“ dodal.