„Můj pes Arčík se ran bojí. Na Silvestra s ním jít na delší procházku nemá vůbec smysl, protože petardy bouchají už od odpoledne. Jelikož mají psi velice dobrý sluch, bouchání slyší, i když spí," říká Lenka Eisenhamerová, majitelka kavalíra king charles španěla.

„První rok trávil Silvestra schovaný a schoulený v koupelně za záchodovou mísou, nechtěl jít ven ani na Nový rok.

Další rok jsme jsme byli u známých a ti měli také psa, tak ho Arčík trávil s kámošem schoulený pod stolem," popisuje Eisenhamerová.

„Letos se dost bojím, protože po ranách z pyrotechniky na Mikuláše Arčík pět dní nežral a nechtěl vůbec chodit ven,"dodala domažlická pejskařka.
„Nejdůležitější je nechodit se psy na procházku ven, když je tam je velký hluk. Pokud máte hodného psa, vemte ho dovnitř domů, aby se nebál rachotu z různých dělbuchů a ohňostrojů. Nejlépe je jim samozřejmě v teple vedle svých páníčků," radí domažlický veterinář Josef Vítek.

V posledních letech někteří majitelé ve snaze co nejvíce ulevit svým psům přistoupili i na podávání utišujících prostředků.

„Dříve se podávaly různé tablety a pasty, ale někteří psi je hůře snášeli. Spektrum těchto zklidňujících přípravků se už dnes rozšířilo, takže psům mohou podávat homeopatika, která lze dle potřeby aplikovat více dní za sebou, třeba i pět, což je obrovská výhoda," říká domažlický veterinář a pokračuje: „Jejich vliv na organismus zvířete není tak velký, jako tomu bývalo při podávání různých sedativ v minulosti. Pes po jejich pozření není uspaný, pouze je klidnější."
„Nevím, jestli chci Arčíkovi podávat nějakou chemií, osobně se mi to moc nelíbí, takže bude trávit silvestra někde zalezlý pod stolem, gaučem, křeslem a já budu doma s ním," uzavírá Eisenhamerová.