Několikaměsíční oprava příhraniční silnice mezi Novým Spálencem a Všeruby bude dokončena v polovině června.

„Jezdím po ní jednou za dva týdny, když jedu od zákazníků z České Kubice do Nýrska, teď jezdím po objížďce. Najedu asi o patnáct kilometrů víc a cesta mi trvá o čtvrthodinu déle," popsal obchodní zástupce Jan Závada.

On i další motoristé by měli mít možnost celý úsek začít znovu využívat od 15. června.

„Zbývá ještě opravit průtah Maxovem v délce 700 metrů. I tento úsek měl být dokončen ve stanoveném termínu," uvedl Tomáš Hořejš ze Správy a údržby silnic Plzeňského kraje (SÚS PK).

Oprava silnice se dlouho odkládala, vozy měly na rozbité vozovce časté defekty.

„Bylo to tady opravdu hodně špatné s obslužností, už skoro neúnosné, občané si stěžovali i u nás na úřadě. Teď opravu vítají s nadšením, ačkoliv uzavírka tohoto úseku je samozřejmě nepříjemná," konstatoval starosta Všerub Václav Bernard.

Stavbu podpořily peníze z fondů Evropské unie. „Rekonstrukce silnice v délce téměř šest kilometrů si vyžádá stavební náklady 26 milionů korun a je zaměřena především na zvýšení únosnosti. Na stávající těleso vozovky jsou ukládány nové asfaltové vrstvy. Zlepší se i bezpečnost silničního provozu, plynulost a hospodárnost. Bezprašnost provozu bude mít i pozitivní vliv na životní prostředí v tomto koutu Plzeňského kraje," shrnul generální ředitel SÚS PK Pavel Panuška.

„Celá stavba je možná jen díky finanční podpoře EU, která je ve výši 100% uznatelných nákladů," zdůraznil ředitel.