Škody, které natropila v našem regionu uplynulá zima, se zatím nepovedlo odstranit. Silničáři však na výspravě vozovek pracují, dokonce si kvůli urychlení oprav najali dodavatelské firmy.

„Odhad škod po zimě byl patnáct milionů korun, což je o něco více než v jiných letech. Tyto peníze jsme na opravy silnic vyčlenili z provozního příspěvku,“ říká provozní náměstek Správy a údržby silnic Domažlice Jan Kumpan.

A jak daleko jsou silničáři s opravami?

„Ke konci května byly provedeny opravy v hodnotě zhruba pět milionů korun. To je ale kupříkladu dvakrát tolik, než ke stejnému datu minulého roku. Začali jsme brzy a snažíme se silnice spravit tak, aby nebyly další stížnosti motoristů,“ upřesňuje náměstek s tím, že už zaznamenali výtky veřejnosti týkající se nemizejících děr v silnicích.

Zajímalo nás, jak se podařilo silničářům oproti loňsku větší rozsah oprav zvládnout.

„S opravami jsme započali, jak jen to šlo. Mezi nejhorší úsek patřil například Draženov–Lísková, tam se bude ještě něco málo dodělávat. Pak byl hodně špatný úsek mezi Pláněmi a Všeruby, či Hlohovou a Borkem na Staňkovsku. To byly zimou nejhůře postižené úseky,“ dodává Kumpan.

Má SÚS Domažlice dostatek prostředků, aby skutečně provedla opravu všech poškozených vozovek na Domažlicku?

„Budeme dělat maximum pro to, aby se vše zvládlo a zbývajících deset milionů posloužilo k opravám,“ odpovídá provozní náměstek.

Uvedená suma nejsou jediné peníze, které SÚS Domažlice na opravy silnic použije.

„Kromě zmíněných patnácti milionů máme ještě dalších sedm připraveno na dodavatelské práce. Takže výspravy vozovek budou za celkem dvaadvacet milionů. V současné době je dodavatelskými firmami odvedeno dílo v hodnotě tří milionů korun a práce dále pokračují,“ upřesňuje.

Domažlicko však letos čekají i investice, tedy nové silnice.

„V současné době se už téměř dokončuje přeložka silnice kolem Domova důchodců v Černovicích, což je dílo za 22 milionů korun, na které by měla přispět Evropská unie,“ uvedl Deníku technický náměstek SÚS Domažlice Antonín Schleiss.

Přísun evropských peněz na tuto investiční akci je poznamenán kauzou týkající se údajných manipulací s dotacemi v rámci ROP Jihozápad, které jsou určeny pro Plzeňský a Jihočeský kraj.

V současnosti se také dělá polovina silnice v Chodově, řádově za osm milionů korun.

„Konečně se nám letos po dlouhých letech podařilo prosadit do plánu investic silnici mezi Šidlákovem a Rybníkem. V plánu máme i opravu silnice mezi Trhanovem a Hadrovcem, kde je schválený projekt,“ zakončil Schleiss s tím, že SÚS Domažlice má rozjednány i další investice, které by zlepšily kvalitu vozovek okresu. Záleží, zda na nové silnice vyčlení kraj peníze.