Název „Zvedání kamene“ je malinko zavádějící, neboť kámen zde představuje kovová, nahoře otevřená krabice, do níž se nasunují 12,5 kg těžká závaží trochu podobná taškám bobrovkám.

Na „krabici“ je nasazená rukojeť a celé se to pohybuje v drážkách konstrukce, na jejíž rampě stojí borec a snaží se závaží vytáhnout co nejvýše. Současně se závažím se pohybuje červená plechová šipka, jejíž špička pak ukazuje dosaženou výšku.

Jakkoliv by se zdálo, že tato silová disciplína zmiňovaná už v antickém Římě a v současnosti pěstovaná ponejvíc v sousedním Bavorsku bude pro diváka nudnou záležitostí, opak je pravdou. Borci jsou rozděleni do kategorií podle váhy, a zvlášť soupeří i senioři a ženy. V Babylonu se koná jediná soutěž v této disciplíně u nás a je tedy braná jako mistrovství republiky.

Senioři zvedají váhu 200 kg (zvítězil dlouholetý přeborník Florian Klöck (SRN), ženy 150 kg.

Tady zvedla závaží do výše 1 metru Pavla Kladivová, na 77 centimetrech zůstala druhá Jana Szmigielová a ve výšce 30 cm se šipka zastavila Lence Goliášové.
Na letošní mistrovství přijely 3 zmíněné ženy a 26 mužů (spodní věková hranice je 18 let), z toho 10 z SRN a jeden Egypťan.

Nejatraktivnější podívanou předvedli závodníci váhy nad 100 kilogramů. V vidění byly vypracované bicepsy a vcelku běžná sportovní postava, oblečení vzpěračské anebo jen džíny a tričko. Úctyhodné výkony převedli nicméně všichni, ať už to byl vítěz Hans Strobl nebo druhý Robert Baumann (oba SRN), případně třetí Pavel Čurda. Samozřejmostí byla hlasitá rocková muzika v okamžiku dosažení nejvyššího bodu, hlasité povzbuzování více než šedesátky diváků a také zatajený dech a napětí při sledování úporné snahy některých borců vytáhnout kamen ještě o kousek, o malinký kousek výš…

Zajímavé odpoledne to bylo i díky Josefu Váchalovi, „režisérovi“ celé akce, Veronice Fricové a Lence Schirové, zajišťujícím nezbytnou administrativu závodu a v neposlední řadě tlumočníkovi Michaelu „Majkovi“ Annanovi, jehož čeština byla zrovna tak perfektní, jako rodný německý jazyk. A pochopitelně i díky Zdeňkovi Srstkovi, který si v závěru trochu stěžoval na horko. „Jet někam natáčet třeba na třicet dnů jako před lety by se mi asi nechtělo,“ zhodnotil odpoledne herec a kaskadér, který v září oslaví 75 let.
Výsledky zvedání kamene:

Ženy:
1. Mistryně ČR Pavla Kladivová zvedla váhu 150 kg do výše 100 cm, 2. Jana Szmigielová (150/77) a 3. Lenka Goliášová (150/30)
Senioři – 1. Florian Klöck (D), do 85 kg 1. Pavel Anderle, do 100 kg Thomas Strobl (D), nad 100 kg 1. Hans Strobl (D), 2. Robert Baumann (D) 3. Pavel Čurda. Vítěz získal také cenu hlavního sponzora, DSP Market Domažlice, 6000 Kč .

Autor článku Zdeněk Huspek.