Využívají přitom zejména své šikovné ruce – šijí totiž látkové pytlíčky, ve kterých onkologicky nemocné děti nosí na krku dávkovače chemoterapií.

„Přes Kateřinu Tichou z Milaveč jsme se dozvěděly, jak jsou tyto sáčky potřebné a že je po nich stále sháňka. Rozhodly jsme se pomoci, v říjnu jsme začaly šít a do dnešního dne máme připraveno už 730 sáčků," uvedla Jaroslava Balounová, předsedkyně okresního Klubu sociálně demokratických žen, který akci zaštiťuje. „Podílí se na tom kolem šesti žen a nejvíce sáčků, přibližně pět stovek, ušila paní Hromadová ze Kdyně. Nejprve jsme dělaly sáčky jen pro onkologii v Plzni, ale nyní už máme připraveny výrobky i pro nemocnici v pražském Motole, kde jsou také zapotřebí a kam je v březnu osobně dovezeme," dodala.

Členky klubu začaly pro motolskou nemocnici šít i roušky, do kterých se balí talíře s jídlem, aby vydrželo teplé, a také kuchyňské chňapky.

Látky na roušky jim poskytl kdyňský domov seniorů z vyřazených prostěradel, materiál na sáčky pro onkoláčky dávají ženy ze svého. Snaží se přitom nepoužívat jen zbytky látek, ale raději volit barevné textilie s veselými dětskými motivy, aby nemocné děti alespoň trochu povzbudily.

Kdyňský klub v čele s Božena Svobodovou také už pět let pomáhá neonatologickému oddělení nemocnice v Plzni – Lochotíně. To se neustále potýká s nedostatkem oblečků pro předčasně narozená miminka. Ženy pro ně proto trpělivě pletou další a další drobounké čepičky, rukavičky a ponožky.

„Spotřeba sterilního materiálu je v nemocnici vysoká, naše členky už upletly přes 250 soupraviček pro nedonošené děti," podotkla Balounová. Ženy rovněž podporují domažlické onkoláčky sběrem plastových víček, o Vánocích také vyrazily do Janovic nad Úhlavou obdarovat ohrožené děti z tamního Klokánku.

„V každé organizaci je nedostatek financí, i v našem sdružení. Šití sáčků je pro nás praktický způsob, jak můžeme pomoci potřebným. Všechny jsme matky nebo i babičky a jsme rády, že můžeme těm dětem, které trpí, alespoň trochu pomoci a ulehčit jejich úděl," zakončila Balounová.