O meziměsíční nárůst nezaměstnanosti z 4,24 na 4,40 %, což obnáší 1 467 žadatelů o práci, se postaralo i propouštění ve dvou zaniklých domažlických podnicích. O práci přišlo na 150 lidí.

„Dnes máme v evidenci jen 38 šiček z Hodety, velká část z nich už si našla zaměstnání,“ řekl nám ředitel Úřadu práce v Domažlicích Zdeněk Písařík. A přestože ještě neskončily sezonní práce, dostala se již koncem srpna procentní míra nezaměstnanosti v regionu zhruba na úroveň loňského listopadu.

„K 31. srpnu jsme evidovali 781 volných pracovních míst, což je o 90 méně než v červenci a o 31 méně než ke stejnému datu loňského roku. Na jedno volné místo nyní připadá 1,88 uchazeče,“ doplnil Písařík.

Bez práce zůstalo hodně žen ročníků narození 1952 až 1954. Jakým způsobem hodlá Úřad práce v Domažlicích řešit jejich situaci? „Připravujeme pro ně dva rekvalifikační kurzy. Prvním je obsluha osobních počítačů, druhý je rekvalifikuje na sociální pracovnice,“ dozvěděli jsme se.

Podle ředitele úřadu se v prvním z kurzů naučí ženy obsluhovat počítač, což by jim mělo usnadnit vstup do nového zaměstnání. „Počítačová gramotnost se dnes vyžaduje od skladníků, prodavaček i dalších profesí. Myslím si, že šičkám uvedených ročníků pomohou oba uvedené rekvalifikační kurzy k získání nového zaměstnání,“ myslí si ředitel Písařík.

Vůbec nejvyšší procento nezaměstnanosti vykazují statistiky v Otově (17,02 %), kde je bez práce osm osob. Následuje Rybník s 12 lidmi (13,48 %) a Němčice (7 – 13,46 %). Nulová nezaměstnanost je pouze v Pelechách. Nejvíce osob bez práce je na Poběžovicku (6,20 %), nad hranicí celookresního průměru je Staňkovsko s 5,89 % a Horšovskotýnsko s 5,24 % nezaměstnaných.

Na trhu práce jsou požadovány hlavně ´mužské´ profese, jako svářeč, brusič, soustružník, zámečník či strojník na lisování plastů. Zájem je také o zedníky, řidiče TIR a traktoristy. „Jako největší problém se stále jeví zaměstnávání žen. Převážná většina volných míst je ve strojírenských profesích, kde se jedná o fyzicky náročnou práci,“ zakončil ředitel úřadu práce Písařík.