Klatovští rybáři se letos v našem regionu připravují na výlov Mezholezského, Jivjanského, Všerubského a Všepadelského rybníku a rybníka Suchanov Velký u Mířkova.

Podle Jiřího Lipky z Klatovského rybářství by letos měly rybníky vydat průměrné množství ryb. V loňském roce se na stavu rybníků a ryb podepsalo extrémní sucho, letošní rok byl však příznivější.

„Ze začátku bylo velké sucho také, ale během léta se rybníky naštěstí doplnily," řekl Lipka. Zmínil však i červnové povodně, které rybáře trápily – poškodily hráze a poničily i zařízení na sádkách.

Milovníci ryb nebudou ani letos ochuzeni o prodej čerstvých ryb přímo na hrázích lovených rybníků.

Cena za nejpopulárnější rybu – kapra – by měla zůstat stejná jako v loňském roce. „Nevíme, jestli se ještě do Vánoc nezmění, ale každopádně každý, kdo si přijde koupit kapra na hráz při výlovu, zaplatí za něj 65 korun za kilogram.

Na výlov se chystají také zaměstnanci Domažlických městských lesů. Ti se ve středu 19. října pustí do výlovu Černého rybníka u Babylonu.

„Ryb by podle odhadů mělo být zhruba stejné množství jako každý rok, žádný extrém. K prodeji budeme na hrázi nabízet jen kapra, amura a štiku," říká Josef Forst st. z Domažlických městských lesů, který má výlovy na starosti. S výlovem by se mohlo začít kolem osmé nebo půl deváté, přibližně v devět hodin by pak už měl na místě začít prodej ryb.

Kdyňští rybáři pak již mají za sebou výlovy rybníků v Brnířově, Nové Vsi a jednoho z Praštiláků. Chystají se ještě na jeden Praštilák a rybník Bílka.

Termíny výlovů:

19. října: Černý rybník u Babylonu
21. října: Všepadelský rybník
29. října: Praštilák 1 (Chod. Lhota)
31. října: Všerubský rybník
4. listopadu: Suchanov velký (Mířkov)
10. listopadu: Jivjanský rybník
15. listopadu: Mezholezský rybník (H.T.)

Recepty na rybí dobroty:

Pečený pstruh s omáčkou z kyselé okurky a cibule
1 velká cibule, 4 sterilované okurky, 1 až 2 bio citrony, 1 svazek petrželky, 4 pstruzi á 350g, čerstvý tymián, 4 lžíce oleje, římský kmín, 100ml bílého vína, 2 lžičky hrubozrné hořčice, 100 ml smetany, drcený pepř

Cibuli oloupeme a nakrájíme společně s okurkami na nudličky. Citron omyjeme a nakrájíme na plátky. Petrželku nasekáme na jemno. Pstruhy důkladně očistíme, omyjeme a osušíme. Na povrchu i uvnitř je osolíme. Do břišní dutiny vložíme snítky čerstvého tymiánu a dva plátky citronu.
V grilovací pánvi rozehřejeme olej. Pstruhy posypeme kmínem, vložíme na pánev a opékáme po každé straně asi 10 minut. Přidáme zbylé plátky citronu a po obou stranách je opečeme. Hotové pstruhy i citron vyndáme z pánve a uchováme v teple. Do výpeku nalijeme víno a svaříme.
Svařený výpek přelijeme do menší pánvičky, vmícháme hořčici a krátce provaříme. Přidáme nakrájené okurky a cibuli a orestujeme. Nakonec přilijeme smetanu, přidáme nasekanou petrželku, dochutíme solí a pepřem a ještě krátce prohřejeme. Tuto hustou omáčku rozdělíme společně s rybami na talíře, ozdobíme opečenými plátky citronu a petrželkou a podáváme.

Kapří špízy
Rozpis na 4 porce: filety z kapra, anglická slanina, žampiony, paprika (červená či žlutá), cibule, sůl, koření na ryby, česnek, olej, grilovací jehly či špejle

Filety z kapra (použijeme břišní část, která je úplně bez kostí a ze zbytku můžeme připravit rybí hranolky), anglickou slaninu, cibuli a papriku nakrájíme na stejně velké kousky, žampiony očistíme a nakrájíme na čtvrtky. Z oleje, koření na ryby a utřeného česneku si připravíme marinádu, do které namočíme kousky ryb a necháme chvíli uležet. Pak střídavě na jehlu nebo špejli napichujeme kousky slaniny, ryby, cibule, papriky, žampionů, opékáme na grilu za občasného potírání zbylou marinádou nebo pečeme na pánvi. Jako přílohu podáváme opečený nebo vařený brambor, dobře poslouží i pečivo.

Štika v sojové omáčce po javánsku
Rozpis na 4 porce:
1 kg štiky, chilli nebo dvě lžičky kajenského pepře, 1 velká cibule, 3 stroužky česneku, 2 lžíce sojové omáčky, 1 lžíce cukru, 2 lžíce octa, 3 lžíce citronové šťávy, sůl, olej

Rybu naporcujeme a 30 minut marinujeme v citronové šťávě.
Pak ji na oleji opečeme po obou stranách dohněda. Opečenou rybu vyjmeme, odlijeme polovinu oleje a na jeho zbytku osmažíme nakrájený česnek, chilli a nasekanou cibuli. Přidáme 3 – 4 lžíce vody, cukr, ocet, sójovou omáčku, sůl a zamícháme. Do pánve vrátíme rybu a na mírném ohni v omáčce prohřejeme. Zbylou hustou omáčkou rybu na talíři přelijeme. Zdroj: bastasmolov.cz