MILENA CIBULKOVÁ

Hračky rozházené uvnitř areálu jako by od nich právě odběhly děti, avšak zavřená vrátka nás ´přivítala´ včera na koupališti v Němčicích pod Korábem. To navzdory skutečnosti, že koupaliště i tamní občerstvení uvádějí otevírací dobu od 11.00 hodin.

Rtuťový teploměr nám ukazoval 25, digitální v autě dokonce 26 °C ve stínu, ale ani po ´akademické´ čtvrthodince nepřišel na koupaliště Pod Horou jediný človíček.

Nezbylo, než se vydat kolem areálu a alespoň přes oplocení vyfotit místo, jež má sloužit ke koupání. A když ne v tyto dny, tak kdy jindy?

V zadní části areálu, kde je prostor vyhrazený ke stanování, jsme narazili na vrata a cedule na nich prozradila podrobnosti o koupališti.

Ceník stanování by se určitě líbil všem, kteří jedou po sousední cyklotrase č. 2194. Za stan se na den platí pouhá desetikoruna, za dospělou osobu 30 korun a za dítě polovic. Osobní auto či motocykl zde zaparkujete za pouhých 10 Kč/den, karavan za 30 korun. Připojení na elektřinu a její úhrada závisí na dohodě se správcem.

Současně s výše uvedenými údaji jsme na stejné ceduli nalezli i ceník vstupného na koupání, které je dle vyvěšené cedule na vlastní nebezpečí.

Děti zaplatí za den koupání 7 korun, za permanentní vstupenku desetinásobek. Podobně je tomu v případě dospělých, kteří hradí 10, respektive 100 korun.

Ceny s ohledem na to, co areál nabízí, skutečně symbolické, dalo by se říci přímo lidové. Myšlen je tím fakt, že koupaliště je na první pohled útulné, udržované, je vidět dobrá péče o stavby, jako je WC, občerstvení, šatny a další. V areálu nechybí domeček a hračky pro děti, stolečky se slunečníky ani lavičky.

Bohužel přes zamčená vrátka nelze dostatečně hodnotit, a proto tentokrát výjimečně nebudeme známkovat jako ve škole. Uzavřený areál bez bližšího oznámení či případného upozornění na technické problémy by koupališti Pod Horou vynesl nedostatečnou – 5. S ohledem na jeho stav však máme za to, že si ji nezaslouží.

Pouze si zavřená vrátka zaslouží upozornění, že by nebylo od věci více myslet v souvislosti s němčickým koupalištěm v těchto teplých dnech na cykloturisty i motoristy, kteří křižují naším regionem. V Němčicích sice ´narazili´, ale ochlazení jim poskytla voda v nádrži pod lesem nad nedalekými Oprechticemi. A zdaleka se nejednalo o dva či tři lidi, kteří se svlažili ve vodní ploše postrádající jakýkoliv ´komfort´, jaký mají právě v Němčicích Pod Horou.

Douška: Škoda jen, že bylo koupaliště zavřené, neboť těžko si lze představit, že kolemjedoucí lační koupání budou shánět telefonem starostu obce, jíž koupaliště patří, aby jim otevřel atp. Spíše šlápnou do pedálů či na plyn a budou pryč. Pro koupaliště v nádherné přírodě a s pěkným rozhledem je to velká škoda.