Ve středu jim ale Okresní soud v Domažlicích přiklepl trest. Miroslav Mužík půjde za mříže na 18 měsíců a jeho 'kolega' Roman Wannemacher byl odsouzen na 17 měsíců odnětí svobody.

Za vším stojí krádež, porušení domovní svobody a v jednom případě i neoprávněné opatření, padělání a pozměnění platebního prostředku.

Krádeže kol začaly kolem Velikonoc v Postřekově, kde si mladíci bicykl přivlastnili z pozemku rodinného domu. Dostali se ale i do Příchovic u Přeštic, okolí Nýřan, areálu firmy Evobus v Holýšově a do Domažlic. Právě zde ukradli i zmíněnou palmu.

„Svázali jsme ji provázky a chtěli naložit do auta, ale do Volkswagenu Golf se nevešla, a tak jsem musel počkat, až Roman sežene jiné auto. Vezli jsme ji do Plzně, kde jsme ji prodali,“ řekl Mužík ve výpovědi.

Kradená kola, horské kolo a v jednom případě i elektrokolo, v hodnotách několika tisíc až desítek tisíc korun, vždy prodali hluboko pod cenou za 1000 nebo i 400 korun. Kupující navíc nevěděli, že pořizují kradené zboží.

„Ptali se, zda je kradené, ale já tvrdil, že je moje. Peníze jsme pak utratili za jídlo a pití,“ uvedl Mužík ve výpovědi i před soudem. „Poškozeným jsme se omluvili a napsali jsme jim dopisy,“ podotkl Wannemacher.

S trestem ale oba počítali. „Nečekám, že odejdu s podmínkou,“ řekl Mužík. Muži navíc nebyli zaměstnaní, dle svých slov pracovat zkusili, ale 'úplně to nevyšlo'. Wannemacher byl jeden čas i zaměstnaný v Německu. V budoucnu tento postoj chtějí změnit a živit se prací.

Ovšem Roman ani Miroslav nejsou na poli krádeží žádnými nováčky. V minulosti už za ně byli trestáni. Přesto ale od soudu odešli s nižší sazbou trestu. „S ohledem na recidivu a počet skutků je trest mírný. Pachatelé spolupracovali, doznali se a díky tomu se povedlo trestnou činnost objasnit a několika poškozeným se kolo vrátilo zpět, což se v praxi stává málokdy,“ řekl k rozsudku soudce Jan Švígler.