Dvě stě účastníků promoce povstalo, aby vzdalo poctu v talárech přicházejícím hodnostářům univerzity. Následovaly krátké proslovy a předávání Osvědčení o absolutoriu U3V „Svět okolo nás II“, kdy římská dvojka za názvem celého cyklu znamená druhou promoci – v Loučimi se to týká 9 studentů. Ti byli při přebírání desek představeni publiku i profesorům a bylo příjemné slyšet název malé vesničky na Domažlicku mezi městy jako jsou Sušice, Beroun, Písek, Nymburk či Praha 6 – celkem jich bylo 16. Po hodinovém obřadu du následovalo fotografování studenti s profesory.

Po obědě Loučimští vyrazili na Kavčí hory, kde měli hlavní odpolední program – téměř čtyřhodinovou exkurzi do České televize. Tam si mohli prohlédnout studia ve výškové budově i prostory, odkud se vysílají zprávy či dokumenty v klidu a zevrubně, takže do svých soukromých alb si můžou zařadit fotografie ze studia, odkud se vysílá planeta YÓ, ze studia Kotle Michaely Jílkové a čtyři vyvolené dokonce i fotku s hercem Martinem Stránským, jenž je ve stálém angažmá v plzeňském Divadle J. K. Tyla a divákům známý hlavně ze seriálu Ordinace v růžové zahradě 2 jako doktor Ota Kovář. I v budově Zpravodajství bylo k vidění mnoho zajímavého a nejvíce snad upoutalo režisérské a zvukařské pracoviště denního vysílání v plném provozu.

Poté Loučimští absolvovali ještě návštěvu Vyšehradu, kde se podívali na Vltavu z výšky, zašli též k bazilice sv. Petra a Pavla a navštívili Slavín – hřbitov, kde jsou pohřbeny nejvýznamnější české osobnosti.

Tohle všechno si připomněli ve čtvrtek 18. května už doma, v klubovně obecního úřadu při slavnostním předávání jak Osvědčení, tak i pamětních listů letního semestru s názvem „Včelařský rok“ z rukou starostky obce Jany Dirriglové. Ve volné debatě následujícího posezení zhodnotila hlavně exkurzi do TV Zdenka Wiesnerová:

„Když jsem v sobotu viděla v televizi ty fronty lidí při dnu otevřených dveří (byl o dva dny později), tak jsme to měli mnohem lepší“.

Loučimské seniorské studenty čeká prázdninový odpočinek, strávený většinou prací na zahrádkách svých chalup a koncem září začínají znovu. Na zimní semestr dalšího cyklu si vybrali téma „Lidské zdraví“.

Zdeněk Huspek