Do přenosné urny vhodila v sobotu krátce po půl desáté svůj hlas v Domažlické nemocnici 77letá Domažličanka Dáša Jiránková. Dojely za ní členky volební komise z okrsku č. 7.

„Nemám volební lístky," hlásila. „To nevadí, máme je s sebou," uklidnila ji Jana Kreysová, zatímco kontrolovala její občanský průkaz.

Předala jí poté obálku s volebními lístky, které si seniorka rozložila po posteli. „Jé, pirátská strana, že bych ji zvolila?" zažertovala. V té době už měla stranou lístek s kandidáty, jimž hodlala dát svůj hlas.

„Kromě dvojích voleb, kdy jsem byla nemocná, jednou jsem měla – vzpomínám si – nějakou chřipku a pak kvůli nohám, jsem byla u voleb pokaždé. Ale z postele volím dnes poprvé," smála se.

A proč si nechce volby nechat ujít?

„Chci volit, aby se to v našem státě zlepšilo a byl tu větší pořádek. Přála bych si, aby se zastavila kriminalita, která tu hodně je, a abychom se my důchodci měli líp. Protože přidat 45 korun důchodu, když se všechno tak zdražuje, je ostuda! Jsem sama, bydlím v paneláku, mám vdovský důchod, takže s penězi vyjdu. Ale musím s nimi stále dobře hospodařit, abych s důchodem vyšla," odpověděla paní Jiránková.

Poté už vybraný hlasovací lístek vložila do obálky a hned nato spočinul v přenosné volební schránce. Zbývající lístky komisi nevrátila.

„Jsou tady dlouhé večery, tak si budu číst," zakončila s úsměvem.