Domažlice/ Nedostatečná komunikace mezi poskytovatelem služeb a seniory se projevila na „klimatu“, který až do konce minulého týdne panoval v domově pro seniory v Baldovské ulici, jehož zřizovatelem je Plzeňský kraj.

„Mám v domově babičku už přes 20 let a je jí přes osmdesát. Před Vánoci jim řekli, že je sestěhují, ztratí své soukromí a babička to velice špatně nese,“ uvedl Deníku v závěru loňského roku Zbyněk Paulík.

V té době se nesly po Domažlicích zvěsti, že seniorům vyházejí z pokojů nábytek, který nahradí skrovným zařízením ne nepodobným nemocničnímu. Sestěhují je, aby se starých lidí vešlo do zařízení více.

Náš Deník se proto obrátil na hejtmanku Plzeňského kraje Miladu Emmerovou. A nebyli jsme jediní.

„Lidé tady psychicky strádají. Těsně před Vánoci jsme byli shromážděni a byly nám suchou a nezúčastněnou formou oznámeny paragrafy a směrnice, podle kterých bude za peníze z EU za každou cenu náš domov razantně přestavěn a ze spokojených a veselých seniorů se stanou lazaři, oběti Vaší nesmyslné aktivity,“ citujeme z dopisu hejtmance, který napsali obyvatelé domova Olga a Miloslav Hejných.
Právě na základě uvedených skutečností zamířila do Domažlic radní pro oblast sociálních věcí Dagmar Terelmešová spolu s vedoucí oddělení sociálních služeb KÚ PK Dagmar Steinbachovou, aby seniorům vše vysvětlily.

„Vím, že schůzka těsně před Vánoci byla uspěchaná, ale reagovali jsme na podněty, které přišly paní hejtmance a na krajský úřad. Chtěla bych, aby dnešní schůzka přispěla k tomu, aby byl problém vidět ze všech stran,“ uvedla Terelmešová v úvodu.
K seniorům promluvila i ředitelka zařízení Marie Turková, vysvětlila jim, že důvod sestěhování spočívá v zamýšlené rekonstrukci domova, která se má uskutečnit za plného chodu. Proto musí dojít na sestěhování v době, kdy budou v části pokojů předělávány koupelny na bezbariérové, dojde k výměně dveří a na další úpravy. Zmodernizuje se jedna polovina domu, pak druhá.

„Já se stěhovat nebudu,“ prohlásila rezolutně seniorka Božena Kafková. „Vezmu si pět kufrů, dám si tam věci, a budu s tím chodit jako vandrovník?“ ptala se Kafková a dodala, že si nedokáže představit, kam by při sestěhování dala veškeré své věci.

A nebyla jediná. Seniorů, kterým se rekonstrukce nelíbí, je – jak měl Deník možnost zjistit, v domově většina.

„Pokud nebudete mít příbuzné, kteří se o váš majetek postarají, zařídíme to my,“ odpověděla ředitelka Turková s tím, že se budou hledat prostory, kam nábytek a věci obyvatel domova při rekonstrukci uložit.

Modernizace za chodu se nelíbí ani Václavu Ludvíkovi, Josefu Hlaváčovi či Jaroslavu Brabcovi, který dokonce přečetl na uvedené schůzce vlastnoručně sepsanou petici.

„Nedokážu si představit, že budu muset s někým bydlet. Okolnosti mého zdravotního stavu to nedovolují,“ vysvětloval Josef Perner.

Řada obyvatel domova pak uvedla, že rekonstrukce takzvaně ´za pochodu´ zhorší jejich psychický i zdravotní stav.

Váš domov je vůbec nejhorší v Plzeňském kraji. Všude jinde už se modernizovalo,“ snažila se jim situaci vysvětlit radní Terelmešová.

Senioři se na schůzce dozvěděli kromě podrobných informací o modernizaci také to, jakým způsobem jim po přechodnou dobu domov pomůže uskladnit věci, a také, že jim sníží poplatek za pobyt.

Jednoho z mála obyvatelů, kteří neprotestují, jsme zastihli v chodbičce před společenskou místností na křesle.
„Já už jsem tamodtud utekla, nevydržela jsem to. Kdyby lidi kladli otázky na tělo, ale takhle? To je jasné, že k vylepšení musí dojít. To člověk musí, proboha, pochopit,“ uvedla důvod odchodu ze zasedačky Marie Přibková.

Rekonstrukce by měla začít po schválení příspěvku z EU, tedy zřejmě letos v létě.